15 lat od wydarzeń w Karbali

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 14:29
15 lat temu żołnierze z Polski i Bułgarii przez cztery dni i noce bronili ratusza w Karbali przed rebeliantami Muktady as-Sadra.
Audio
  • Płk. Grzegorz Kaliciak o znaczeniu polskiej flagi dla żołnierzy broniących City Hall (Cztery pory roku/Jedynka)
Aktorzy na planie filmu Karbala. Muzykę do obrazu skomponował Cezary Skubiszewski
Aktorzy na planie filmu "Karbala". Muzykę do obrazu skomponował Cezary SkubiszewskiFoto: materiały prasowe/Next Film

Odcięci od posiłków i pozbawieni wsparcia odpierali atak za atakiem. Przetrzymywani w areszcie bojownicy straszyli ich, że gdy tylko zostaną uwolnieni przez nacierających sprzymierzeńców, wezmą krwawy odwet na polskich żołnierzach. Obrona City Hall zakończyła się sukcesem. Polacy pokonali napastników, wychodząc z tego starcia bez strat. Na City Hall zawiesili polską flagę.

- Żołnierze mówili, że cokolwiek się wydarzy, oni chcą być pod flagą białą-czerwoną, żeby wszyscy wiedzieli, że są Polakami. Nie wyobrażam sobie, żeby któryś z żołnierzy powiedział, że flaga nie ma dla niego znaczenia – powiedział w audycji płk. Grzegorz Kaliciak.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. W nagraniu również rozmowa z reżyserem filmu "Karbala", dokumentującego tamte wydarzenia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: płk. Grzegorz Kaliciak

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 10.43

abi


 

 

Czytaj także

Andrzej Duda do uczestników walk w Karbali: Polska zbiera plony waszej wspaniałej postawy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 13:39
- Przyczyniliście się do tego, że nasi sojusznicy nas szanują, Rzeczpospolita przez 15 lat zbiera plony waszej wspaniałej postawy - mówił prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej do uczestników walk w irackiej Karbali, którzy zostali w poniedziałek odznaczeni.
rozwiń zwiń