X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Moniuszko. "Znany nam jako kompozytor, mniej jako człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 16:54
W "Czterech porach roku" Jolanta Rostworowska z Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki przybliżyła postać Stanisława Moniuszki opisując, jakim prywatnie był człowiekiem. Dowiedzieliśmy się skąd pochodził, gdzie się uczył i kogo pokochał całym sercem. 
Audio
  • Jolanta Rostworowska o życiu prywatnym Stanisława Moniuszki (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/domena publiczna

Gość Jedynki powiedział, że kompozytor Stanisław Moniuszko był przedstawicielem szlachty polskiej i był wychowywany w duchu patriotyzmu. Kiedy zaczął komponować, wielu ludzi traktowało jego twórczość z przymrużeniem oka. - Ludzie widzieli w nim pewną fanaberię i ciężko było im zrozumieć, dlaczego szlachcic chce spełniać się muzycznie - mówiła Jolanta Rostworowska. Dodała też, że ojciec muzyka był uzdolnionym plastycznie artystą, ale nie miał szans rozwinąć skrzydeł w tym kierunku. - Dzięki matce pianistce młody Staś zaczął czuć pociąg do muzyki - dodała.

O edukacji muzycznej artysty dowiadujemy się, że głównie miała ona charakter prywatny. Rodzice zapisywali syna na indywidualne lekcje muzyki u najwybitniejszych nauczycieli.

Jolanta Rostworowska powiedziała, że artysta stworzył ok. 300 pieśni. Przyznała, że ubolewa nad tym, że Polacy są w stanie wymienić zaledwie kilka tytułów. 

Jak wyglądało dorosłe życie Stanisława Moniuszki? W kim się zakochał i kogo poślubił? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji także rozmowy z osobami zaangażowanymi w jubileusz 200. urodzin Stanisława Moniuszki. Kulminacyjny punkt obchodów będzie miał miejsce 5 maja, a na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbędzie się koncert poświęcony twórczości kompozytora. W rozmowie wspomniano także o innych atrakcjach związanych z obchodami 200. urodzin muzyka. 

***

Tytuł audycji:   Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Jolanta Rostworowska (z Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki)

Data emisji: 2.05.2019

Godzina emisji: 9.11

K.A/abi


 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nie wierzmy w żadne cudowne leki w leczeniu chorób serca

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 14:39
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje o włączenie się w działania mające na celu zapobieganie pojawianiu się błędnych informacji na temat profilaktyki i leczenia chorób serca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odebranie dzieci rosyjskiej rodzinie. Jakie są szanse na ich odzyskanie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 16:13
Rosjanin Denis Lisov postanowił na własną rękę "porwać" swoje biologiczne dzieci, które wcześniej zostały umieszczone u muzułmańskiej rodziny zastępczej w Szwecji. Mężyczna wystąpił o azyl w Polsce, co spowodowało międzynarodowy spór o nieprzestrzeganie praw dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki rower wybrać, aby cieszyć się radosną i bezpieczną jazdą?

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 09:43
Rowery to nie tylko sprzymierzeńcy środowiska, ale też zaoszczędzonego czasu i lepszego zdrowia. Na jaki rower zdecydować się, aby nie straszna była nam wizja długodystansowego rajdu ani jazda po zakorkowanym mieście? W audycji także o tym jaki rower jest najlepszy dla dziecka.
rozwiń zwiń