Poza utartym szlakiem - Azerbejdżan

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 15:34
Kraj położony w Azji Zachodniej nad Morzem Kaspijskim. Osiemnaście lat temu w Baku - stolicy Azerbejdżanu nakręcono ekranizację powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Jakie polskie ślady znajdują się w tym państwie? 
Audio
  • Poza utartym szlakiem - Azerbejdżan (Cztery pory roku/Jedynka)
Baku, stolica Azerbejdżanu
Baku, stolica AzerbejdżanuFoto: Shutterstock

Zarówno w Azerbejdżanie jak i w sąsiednich krajach: Turcji, Armenii, Gruzji herbata jest napojem narodowym. Wielkie wrażenie na turystach w tym regionie robią monumentalne budynki. 

Baku muzeum 1200x660.jpg
Azerbejdżan - Polacy w Baku

Autorka cyklu audycji w radiowej Jedynce pt."Polacy w Azerbejdżanie" Edyta Poźniak mówi, iż pojechała tam, aby bliżej przyjrzeć się postaci Witolda Zglenickiego, polskiego wynalazcy, który jako pierwszy opatentował platformę wiertniczą. - Kiedy "boom naftowy" w Azerbejdżanie osiągnął szczyt, to było eldorado dla wszystkich, którzy mieli fantazję, pomysły i chcieli sięgać poza horyzonty - dodaje. 

Był okres w historii, kiedy stolice: Warszawa oraz Baku znajdowały się w jednym państwie. To były czasy imperium carskiego, kiedy Rosja po zaborach zajęła polskie tereny. Wtedy Polacy mogli się w ramach jednego państwa przemieszczać do stolicy Azerbejdżanu. Napływali tam architekci, inżynierowie, co imponowało azerbejdżańskim multimilionerom, którzy widzieli wielki potencjał Polaków.  

Edyta Poźniak w audycji "Cztery pory roku" przywołuje postać Kazimierza Skórewicza, który jest projektantem gmachu Sejmu RP w Warszawie i budował podobne obiekty w Baku. 

Jaka jest muzyka współczesnego Azerbejdżanu? Czy potrzebna jest wiza, aby się tam pojechać?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Poza utartym szlakiem" w ramach cyklu Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Edyta Poźniak 

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 9.17

ans/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: S jak Sieroszewski

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:28
Syn powstańca styczniowego związany ze stowarzyszeniami patriotycznymi Wacław Sieroszewski na Syberię wędrował dziewięć miesięcy z wyrokiem ośmiu lat ciężkich robót.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne powroty Polaków z Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 12:28
To jeden z tematów trudnych, które są rzadko podejmowane. O sprowadzaniu Polaków było zazwyczaj głośno podczas wyborów, ale potem zapadała cisza. Polacy mogą wracać od 30 lat. Ale nie jest to powszechne zjawisko,
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Azerbejdżan - Polacy w Baku". Nowy cykl w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 06:32
W Azerbejdżanie, w mieście Baku, wielu Polaków, wybitnych inżynierów, architektów i uczonych, nie tylko realizowało swoje pasje, ale współtworzyło nowoczesny kształt miasta.
rozwiń zwiń