X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Poza utartym szlakiem - Azerbejdżan

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 15:34
Kraj położony w Azji Zachodniej nad Morzem Kaspijskim. Osiemnaście lat temu w Baku - stolicy Azerbejdżanu nakręcono ekranizację powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Jakie polskie ślady znajdują się w tym państwie? 
Audio
  • Poza utartym szlakiem - Azerbejdżan (Cztery pory roku/Jedynka)
Baku, stolica Azerbejdżanu
Baku, stolica AzerbejdżanuFoto: Shutterstock

Zarówno w Azerbejdżanie jak i w sąsiednich krajach: Turcji, Armenii, Gruzji herbata jest napojem narodowym. Wielkie wrażenie na turystach w tym regionie robią monumentalne budynki. 

Baku muzeum 1200x660.jpg
Azerbejdżan - Polacy w Baku

Autorka cyklu audycji w radiowej Jedynce pt."Polacy w Azerbejdżanie" Edyta Poźniak mówi, iż pojechała tam, aby bliżej przyjrzeć się postaci Witolda Zglenickiego, polskiego wynalazcy, który jako pierwszy opatentował platformę wiertniczą. - Kiedy "boom naftowy" w Azerbejdżanie osiągnął szczyt, to było eldorado dla wszystkich, którzy mieli fantazję, pomysły i chcieli sięgać poza horyzonty - dodaje. 

Był okres w historii, kiedy stolice: Warszawa oraz Baku znajdowały się w jednym państwie. To były czasy imperium carskiego, kiedy Rosja po zaborach zajęła polskie tereny. Wtedy Polacy mogli się w ramach jednego państwa przemieszczać do stolicy Azerbejdżanu. Napływali tam architekci, inżynierowie, co imponowało azerbejdżańskim multimilionerom, którzy widzieli wielki potencjał Polaków.  

Edyta Poźniak w audycji "Cztery pory roku" przywołuje postać Kazimierza Skórewicza, który jest projektantem gmachu Sejmu RP w Warszawie i budował podobne obiekty w Baku. 

Jaka jest muzyka współczesnego Azerbejdżanu? Czy potrzebna jest wiza, aby się tam pojechać?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "Poza utartym szlakiem" w ramach cyklu Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Edyta Poźniak 

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 9.17

ans/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: S jak Sieroszewski

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 17:28
Syn powstańca styczniowego związany ze stowarzyszeniami patriotycznymi Wacław Sieroszewski na Syberię wędrował dziewięć miesięcy z wyrokiem ośmiu lat ciężkich robót.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudne powroty Polaków z Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 12:28
To jeden z tematów trudnych, które są rzadko podejmowane. O sprowadzaniu Polaków było zazwyczaj głośno podczas wyborów, ale potem zapadała cisza. Polacy mogą wracać od 30 lat. Ale nie jest to powszechne zjawisko,
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Azerbejdżan - Polacy w Baku". Nowy cykl w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 06:32
W Azerbejdżanie, w mieście Baku, wielu Polaków, wybitnych inżynierów, architektów i uczonych, nie tylko realizowało swoje pasje, ale współtworzyło nowoczesny kształt miasta.
rozwiń zwiń