"Phishing" formą wyłudzania pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 15:51
"Phising" jest metodą, w której przestępca podszywa się pod określoną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia m.in. danych logowania, a co gorsza nakłonienia ofiary do określonych działań. Jak radzić sobie z cyberprzestępczością? 
Audio
  • "Phishing" jako forma wyłudzenia pieniędzy (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Internet nie tylko służy ludziom do surfowania. Jest także doskonałą formą załatwienia różnych spraw, typu robienie przelewów za pomocą bankowości elektronicznej. Cyberprzestępcy wykazują się dużą pomysłowością wysyłając przykładowo mejle z linkami do stron łudząco przypominają oryginały np. banków. - Gdy wejdziemy na taka stronę i wpiszemy login i hasło wtedy automatycznie przestępca też ma do nich dostęp - mówi Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji. 

Gość audycji ostrzega, żeby rozważnie śledzić strony internetowe oraz zgłaszać nawet drobne przestępstwa na policję. Zaznacza również, że w polskim systemie prawnym żadna instytucja państwowa nie może żądać podania mejlowo danych wrażliwych ani żądać przelania pieniędzy. 

Co zrobić z podejrzanymi SMS-ami z linkiem do płatności? Co się dzieje jak otworzymy już taki link? Jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Mariusz Ciarka (rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji)

Data emisji: 8.05.2019

Godzina emisji: 9.16

ans/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Fałszywi policjanci chcieli mnie okraść z oszczędności"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 08:31
Mafia oszustów wzięła na cel 75-letniego pana Bogusława z Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszustwa na wnuczka i policjanta. Seniorzy tracą wielkie kwoty

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 10:00
- Policja nigdy, pod żadnym pozorem, nie prosi osób starszych o udział w tajnych akcjach, gdzie trzeba przekazywać oszczędności życia, żeby złapać domniemanych przestępców, którzy współpracują z nieuczciwymi pracownikami banku - powiedział w "Sygnałach dnia" Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak marki walczą z podrabianiem swoich produktów?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 10:54
Okres przedświąteczny to przede wszystkim zakupy. W dyskontach, po bardzo okazyjnych cenach możemy kupić rzeczy, ktore są kojarzone z drogimi markami. To jest swojego rodzaju strategia marketingowa, przynosząca korzyści zarówno dla klienta, jak i dla firmy, chociaż ryzykowna dla "wyższej półki". 
rozwiń zwiń