Zaszczep się na odrę. Chronią tylko dwie dawki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:27
- Zachorowanie na odrę w Polsce rośnie i będzie rosło. Na koniec 2018 roku potwierdziliśmy 340 przypadków. Ostatni raport z 30 kwietnia 2019 roku wskazuje już na 808 przypadków zachorowań tylko przez cztery miesiące. Nie było tak od wielu lat – poinformowała w audycji dr Jolanta Rybczyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Audio
  • Dr Jolanta Rybczyńska o ochronie przed odrą (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Zivica Kerkez

Pełną ochronę przez odrą dają tylko dwie dawki szczepienia. Osoby, które nie były szczepione lub otrzymały tylko jedna dawkę szczepionki powinny to jak najszybciej uzupełnić. Szczepienie dzieci jest bezpłatne, natomiast dorośli powyżej 20. roku życia muszą za szczepionkę zapłacić.

- W Polsce szczepimy szczepionką całkowicie bezpieczną dającą uodpornienie do końca życia – powiedziała dr Rybczyńska.

Dodała, że zarówno w Polsce, jak i w całej Europie główny inspektor sanitarny postanowił przesunąć szczepienia z 10. na 6. rok życia.

Gdzie można sprawdzić, czy było się szczepionym dwa razy? Czy przebycie odry uodparnia na całe życie? Ile kosztuje szczepionka dla osoby dorosłej? O tym w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: dr Jolanta Rybczyńska (członkini zespołu Narodowego Laboratorium ds. Diagnostyki Odry i Różyczki, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH)

Data emisji: 10.05.2019

Godzina emisji: 10.15

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Phishing" formą wyłudzania pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 15:51
"Phising" jest metodą, w której przestępca podszywa się pod określoną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia m.in. danych logowania, a co gorsza nakłonienia ofiary do określonych działań. Jak radzić sobie z cyberprzestępczością? 
rozwiń zwiń