E - dowód. Jakie są korzyści z dodatkowych usług?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 15:37
Wszystkie dowody osobiste, które są wydawane na podstawie wniosków po 4 marca b.r. są wyposażone w dodatkową warstwę elektroniczną. Jednak nie każdy obywatel musi z niej korzystać. Do czego służy cyfrowy dowód i jak go wyrobić? 
Audio
  • E - dowody. Jakie są korzyści z dodatkowych usług? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Lukasz Siekierski/shutterstock.com

Dorośli obywatele mają obowiązek posiadania dowodu osobistego, jednak nie muszą go mieć przy sobie. W codziennych sytuacjach, kiedy zdarza się zapomnieć o dowodzie tożsamości, pomocna staje się aplikacja "mObywatel". Jest to usługa, która umożliwia potwierdzenie tożsamości za pomocą smartfona. Jednak należy pamiętać, że aplikacja nie jest zamiennikiem dowodu osobistego. - W sądzie nie będziemy mogli zeznawać pokazując aplikację. We wszystkich sytuacjach, w których jest wprost powiedziane w przepisach, że powinniśmy mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość musimy mieć ze sobą albo dowód osobisty albo paszport - powiedział na antenie radiowej Jedynki Karol Manys. 

Gość audycji zaznacza, że warto sprawdzać do kiedy jest ważny dokument tożsamości, zwłaszcza w czasie zbliżających się wyjazdów zagranicznych, gdzie obywatele polscy podróżujący po Strefie Schengen mogą posługiwać się dowodem osobistym. Bardzo ważną informacją jest to, że złożony wniosek może być odebrany we wskazanym przez wnioskującego urzędzie gminy, niekoniecznie w miejscu zameldowania. 

Więcej informacji zawartych jest na stronie internetowej: https://obywatel.gov.pl/

Czy warto podmieniać dowód tradycyjny na dowód elektroniczny? Ile to będzie kosztować? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Karol Manys (ekspert, Ministerstwo Cyfryzacji) 

Data emisji: 13.05.2019

Godzina emisji: 9.26

ans/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dowód osobisty w smartfonie? Rusza pilotaż

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2017 13:57
Przed nami prawdziwa cyfrowa rewolucja - dowód osobisty, prawo jazdy, dowód rejestracyjny samochodu czy polisa OC będą dostępne za pośrednictwem telefonów komórkowych jako mDokumenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przelewy kartą, telefonem. Jak bezpiecznie wykonywać transakcje płatnicze?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 20:51
Społeczeństwo przyzwyczaiło się do wirtualnych portfelów. Płatność kartą zbliżeniową czy telefonem to codzienność. Jest to komfortowe, ale jak zachować bezpieczeństwo wykonując przelewy za pomocą urządzeń elektronicznych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aplikacja zamiast dowodu osobistego. Na pocztę można iść bez dokumentów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2019 07:18
Od dzisiaj nie trzeba zabierać dowodu osobistego na pocztę. Przy odbiorze przesyłki wystarczy wylegitymować się aplikacją mObywatel zainstalowaną w telefonie komórkowym. 
rozwiń zwiń