Czy tej wiosny grozi nam susza?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:34
Susza jest konsekwencją zmian klimatycznych, a deszcz jest zjawiskiem pogodowym. Od pewnego czasu nie odnotowano ulewnych deszczy, a zima przeszła bez większych opadów. Czy Polsce grozi susza? 
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Możemy ze smutkiem stwierdzić, że to kolejny rok, w którym znacznie wcześniej zaczyna się okres, który prowadzi do suszy hydrologicznej. Kilkanaście dni temu mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem "piasku znad Sahary". Są to wyschnięte pyły wzniecane nad polami. (...) Jeżeli w ostatnich miesiącach są takie warunki, że mamy do czynienia z suszą to źle to wróży naszym zbiorom - stwierdził Sławomir Brzózek z fundacji "Nasza Ziemia". 

Gość audycji podkreśla, że bardzo ważna jest oszczędność wody, a także jej pozyskiwanie wykorzystując do tego istniejące już rozwiązania. - Nie marnujmy wody. Łatwiej nam będzie to praktykować, jeżeli uświadomimy sobie, że woda jest używana do wszystkiego, czego używamy w życiu. Powinniśmy uszczelniać nasze krany i spłuczki toaletowe. W ten sposób można zaoszczędzić dziesiątki tysięcy litrów wody w skali roku - dodaje. 

Co ma beton wspólnego z suszą? Jak można jeszcze zaoszczędzić wodę?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Sławomir Brzózek ( fundacja "Nasza Ziemia")

Data emisji: 14.05.2019

Godzina emisji: 11.12

ans/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alarm dla planety. Ziemia traci biologiczną różnorodność przez rabunkową gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 12:20
Do 2050 roku mniej niż 10 proc. ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka. To będzie koniec różnorodności biologicznej na planecie wynika z  Living Planet Report 2018 organizacji WWF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łatwiej będzie kupić ziemię na wsi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 08:22
Rząd przyjął projekt noweli ustawy o obrocie gruntami rolnymi. Nowe przepisy łagodzą te, które do tej pory utrudniały dostęp do zakupu wiejskich gruntów. Przepisom ustawy nie będzie podlegała ziemia na terenie miast.
rozwiń zwiń