Fotoradary w Polsce. "Prędkość ma ogromny wpływ na konsekwencje wypadku"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 15:12
Anna Zielińska, ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Transportu Samochodowego, w "Czterech porach roku" obaliła mity związane z fotoradarami umieszczanymi na drogach. Czy faktycznie dyscyplinują one niesfornych kierowców?
Audio
  • Rozmowa z Anną Zielińską o fotoradarach (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Gość Jedynki zauważa, że kary za przekroczenie prędkości w Polsce są w dalszym ciągu za niskie, co przekłada się na to, że do wykroczeń dochodzi często. Dodaje również, że prowadzący auta nie mają zaufania do tego, że prędkość jest ważna i w dużym stopniu decyduje o tym, jakie będą konsekwencje wypadku. - Jeśli jedziemy zbyt szybko, to nawet nie dajemy sobie szansy na to, aby w odpowiednim momencie wyhamować - mówi Anna Zielińska. 

Dowiadujemy się również, że decyzja ustawodawcy o tym, aby fotoradar nie oślepiał intensywnym światłem wynika z tego, że kierowca w efekcie zaskoczenia może zacząć nagle hamować, powodując śmiertelne zagrożenie. Fotoradary muszą jednak być oznakowane, choć ekspertka twierdzi, że lepiej byłoby, gdyby fotoradary niczym się nie odznaczały. - Nieoznakowane miałyby wtedy pewien aspekt wychowawczy, gdyż kierowca auta nie miałby pojęcia gdzie może spodziewać się kontroli - ocenia.

Anna Zielińska podsumowuje rozmowę stwierdzeniem, że "fotoradary nie są po to, aby naciągać kierowców na koszty, tylko żeby nauczyć ich bezpiecznej jazdy".

Czy będziemy mieć więcej fotoradarów w Polsce? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Anna Zielińska (ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Transportu Samochodowego)

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 9.17

K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poza utartym szlakiem - Azerbejdżan

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 15:34
Kraj położony w Azji Zachodniej nad Morzem Kaspijskim. Osiemnaście lat temu w Baku - stolicy Azerbejdżanu nakręcono ekranizację powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Jakie polskie ślady znajdują się w tym państwie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

E - dowód. Jakie są korzyści z dodatkowych usług?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 15:37
Wszystkie dowody osobiste, które są wydawane na podstawie wniosków po 4 marca b.r. są wyposażone w dodatkową warstwę elektroniczną. Jednak nie każdy obywatel musi z niej korzystać. Do czego służy cyfrowy dowód i jak go wyrobić? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo jazdy. Jakie zmiany wprowadza ministerstwo?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 16:57
Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę w zasadach przeprowadzenia egzaminów na prawo jazdy. Zmiana ma wejść w życie 1 lipca 2019 roku. 
rozwiń zwiń