Kobiety u boku polskich władców

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 15:00
Małżeństwo z księżniczką obcej dynastii było przypieczętowaniem przymierza. Miała ona wyjść za mąż, urodzić dzieci, być lojalna wobec męża oraz swojej ojczyzny. Jakie role ogrywały kobiety w tamtych czasach? 
Audio
  • Kobiety u boku polskich władców (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: talpeanu/Pixabay

Dwie potężne dynastie w historii Polski: Piastów i Jagiellonów miały wybitnych władców. Ich żony uchodziły za kobiety urodziwe, mądre, a niektóre z nich odegrały szczególnie ważną rolę historyczną i polityczną. Mówiąc o żonach nie można zapomnieć również o córkach władców, których historie są niezwykle ciekawe. Przykładem może być Świętosława, córka Mieszka I, która uchodząc za piękną kobietę miała wielu adoratorów. - Świętosława, córka Mieszka I, wyszła za maź za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, urodziła mu syna i owdowiała. Następnie wdała się w romans z norweskim królem Olafem, ale ten później odrzucił jej względy. Wyszła za mąż za króla Danii, po czym wplątała byłego kochanka w bitwę morską w której zginął - powiedział na antenie radiowej Jedynki historyk Sławomir Koper. 

Ważną kobietą, która zasłynęła jako król Polski była Jadwiga Antygaweńska, żona Władysława Jagiełly i córka Ludwika Węgierskiego. Koronowana została dosyć młodo. Po przejęciu samodzielnych rządów została uznana za bardzo dobrego króla. - Można ją było uznać za wybitna władczynię, bardzo lojalną wobec Polski. Była osobą bardzo poważną i idealnie pasowała do misji, którą dostała - zaznacza gość audycji. 

Które kobiety odegrały największą rolę historyczną i polityczną? Jakie były ich losy?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "A to Polska właśnie" z cyklu Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Sławomir Koper (historyk) 

Data emisji: 17.05.2019

Godzina emisji: 9.17

ans 

 


Czytaj także

Żony polskich królów i królewskie córki. Jaką rolę odgrywały na dworach?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 19:54
Jaką rolę odgrywały żony i córki królów na piastowskim dworze? Jak wpływały na życie kulturalne i co na podstawie ich losów możemy powiedzieć o sytuacji wysoko postawionych kobiet w średniowiecznej Europie? O tym w rozmowie z prof. Markiem Barańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 lat Stefana Batorego na tronie polskim

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 19:06
Stefan Batory był synem wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi. Od 1576 roku mąż Anny Jagiellonki i król Polski. Co sprawiło, że do dziś uważany jest za jednego z naszych ulubionych monarchów? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza wolna elekcja – fundament Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 05:45
11 maja 1573 roku w drodze pierwszej wolnej elekcji na króla Polski wybrano Henryka Walezego. Elekcja, która była potrzebą chwili, stała się później jednym z fundamentów ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wybór nowego króla po wygaśnięciu rodzimej dynastii Jagiellonów nie był łatwym zadaniem. Elekcję poprzedziły gorąca kampania wyborcza oraz burzliwe dyskusje dotyczące funkcjonowania państwa.
rozwiń zwiń