X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kobiety u boku polskich władców

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 15:00
Małżeństwo z księżniczką obcej dynastii było przypieczętowaniem przymierza. Miała ona wyjść za mąż, urodzić dzieci, być lojalna wobec męża oraz swojej ojczyzny. Jakie role ogrywały kobiety w tamtych czasach? 
Audio
  • Kobiety u boku polskich władców (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: talpeanu/Pixabay

Dwie potężne dynastie w historii Polski: Piastów i Jagiellonów miały wybitnych władców. Ich żony uchodziły za kobiety urodziwe, mądre, a niektóre z nich odegrały szczególnie ważną rolę historyczną i polityczną. Mówiąc o żonach nie można zapomnieć również o córkach władców, których historie są niezwykle ciekawe. Przykładem może być Świętosława, córka Mieszka I, która uchodząc za piękną kobietę miała wielu adoratorów. - Świętosława, córka Mieszka I, wyszła za maź za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, urodziła mu syna i owdowiała. Następnie wdała się w romans z norweskim królem Olafem, ale ten później odrzucił jej względy. Wyszła za mąż za króla Danii, po czym wplątała byłego kochanka w bitwę morską w której zginął - powiedział na antenie radiowej Jedynki historyk Sławomir Koper. 

Ważną kobietą, która zasłynęła jako król Polski była Jadwiga Antygaweńska, żona Władysława Jagiełly i córka Ludwika Węgierskiego. Koronowana została dosyć młodo. Po przejęciu samodzielnych rządów została uznana za bardzo dobrego króla. - Można ją było uznać za wybitna władczynię, bardzo lojalną wobec Polski. Była osobą bardzo poważną i idealnie pasowała do misji, którą dostała - zaznacza gość audycji. 

Które kobiety odegrały największą rolę historyczną i polityczną? Jakie były ich losy?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "A to Polska właśnie" z cyklu Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Sławomir Koper (historyk) 

Data emisji: 17.05.2019

Godzina emisji: 9.17

ans 

 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żony polskich królów i królewskie córki. Jaką rolę odgrywały na dworach?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 19:54
Jaką rolę odgrywały żony i córki królów na piastowskim dworze? Jak wpływały na życie kulturalne i co na podstawie ich losów możemy powiedzieć o sytuacji wysoko postawionych kobiet w średniowiecznej Europie? O tym w rozmowie z prof. Markiem Barańskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 lat Stefana Batorego na tronie polskim

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 19:06
Stefan Batory był synem wojewody siedmiogrodzkiego Stefana Batorego i Katarzyny Telegdi. Od 1576 roku mąż Anny Jagiellonki i król Polski. Co sprawiło, że do dziś uważany jest za jednego z naszych ulubionych monarchów? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsza wolna elekcja

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 06:09
11 maja 1573 roku w drodze pierwszej wolnej elekcji na króla Polski wybrano Henryka Walezego. Elekcja, która była potrzebą chwili, stała się później jednym z fundamentów ustroju Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wybór nowego króla po wygaśnięciu rodzimej dynastii Jagiellonów nie był łatwym zadaniem. Elekcję poprzedziły gorąca kampania wyborcza oraz burzliwe dyskusje dotyczące funkcjonowania państwa.
rozwiń zwiń