Można dziecku nadać imię elektronicznie

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 13:08
Nowoczesna technika sprawia, że kontakty z urzędem są coraz łatwiejsze. Dzięki platformie e-administracja można zarejestrować nowo narodzone dziecko, nadać mu imię on-line i odebrać PESEL nie ruszając się z domu.
Audio
  • Platforma e-administracja umożliwi elektroniczne nadanie dziecku imienia (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Jeżeli ktoś chce pójść osobiście do urzędu stanu cywilnego, by osobiście odebrać metryką zawsze może to zrobić. Ale ci, którzy są zabiegani i trudno im wygospodarować czas w godzinach pracy urzędu, mogą dziecku nadać imię korzystając z internetu. Trzeba tylko dysponować profilem zaufanym. Bez tego nie da rady, bo profil jest elementem identyfikującym petenta.

- Jest to środek identyfikacji elektronicznej, to jest takie przedstawienie się, bezpieczne, potwierdzające moją tożsamość w usługach elektronicznych - mówi Piotr Gajewski z Ministerstwa Cyfryzacji. Radzi, żeby każdy założył sobie taki profil, bo coraz więcej usług można załatwić zdalnie, ale poprzez profil zaufany. Często proponują to banki.

Gość radiowej Jedynki opowiada, jak korzystać z usługi nadania dziecku imienia elektronicznie. Można również wybrać formę metryki - elektroniczną lub tradycyjną. Piotr Gajewski radzi, aby na razie wybierać metrykę papierową, ponieważ jeszcze nie wszystkie urzędy mają dostęp do metryk elektronicznych.

Jeśli dziecko urodziło się w związku nieformalnym, to - niestety - wizyty w urzędzie nie unikniemy. Piotr Gajewski wyjaśnia z jakiego powodu.

Dlaczego warto zastanowić się, zanim nada się dziecku imię? Czym możemy posiłkować przy wyborze imienia?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Piotr Gajewski (dyrektor Departamentu Systemów Państwowych Ministerstwo Cyfryzacji)

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 10.09

ag


 

 

 

Czytaj także

Imię dla dziecka - praktyczne, popularne czy oryginalne?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2017 15:34
Zuzanna, Julia, Lena, Antoni, Jakub i Szymon - to imiona najchętniej nadawane dzieciom w 2016 roku. Czy teraz wiele dziewczynek dostanie na imię Klara, tak jak córeczka Lewandowskich?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profil zaufany to taki kluczyk, który wpuszcza nas do wirtualnego świata

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 15:40
- Wirtualny świat stwarza nam mnóstwo możliwości, daje wygodę, oszczędność czasu, możliwość załatwiania spraw nie tylko wtedy, kiedy urząd jest czynny, ale wtedy, kiedy my mamy czas - mówi Karol Manys z Ministerstwa Cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce ruszyła cyfrowa lawina – przyniesie w 2025 r. 12 proc. PKB

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 16:25
W 2016 roku ok. 6,2 proc. polskiego PKB pochodziło z usług cyfrowych, czyli ponad 112 mld zł. Szacujemy, że do 2025 r. ta wartość może się podwoić - powiedziała w środę szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.
rozwiń zwiń