Czym zajmują się Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 16:02
W Polsce funkcjonują cztery Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego: w Koszalinie, w Wieliczce oraz dwie poradnie w Warszawie. Jaką rolę odgrywają?
Audio
  • Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

- My próbujemy dopasować usługi, które mamy w tym centrum do potrzeb i możliwości naszego klienta. Klientem jest osoba lub rodzina, która jest w kryzysie psychicznym. Te cztery centra, które funkcjonują w Polsce to są trzy poradnie dla dorosłych i jedna dla dzieci i młodzieży.(...) Oprócz tego, ze chcemy dopasować do potrzeb naszych klientów ofertę tak, żeby ten proces był jak najbardziej efektywny, to chcemy też szybko reagować w możliwości wystąpienia kryzysu bo wiemy, że im szybciej tym lepiej - mówi dr Tomasz Rowiński, dyrektor ŚCZP dla dzieci i młodzieży, Warszawa Bielany. 

Osoba, która zgłosi się do poradni, w przeciągu 72. godzin otrzymuje konkretną propozycję pomocy. W zależności od potrzeby może być to pomoc lekarza, pielęgniarki, psychologa. Ważne, aby pomoc uzyskać przed wystąpieniem poważnego problemu, np. przed próbą samobójczą bądź samookaleczeniem. - Do nas zgłaszają się rodzice i dzieci głównie z problemami zaburzenia odżywiania, samookaleczeń, po próbach samobójczych, albo z nasilonymi myślami samobójczymi - powiedziała na antenie radiowej Jedynki dr Kamila Lenkiewicz - psycholog, psychoterapeuta. 

W ramach projektu unijnego, z którego teraz realizowane są założenia ŚCZP ma powstać centrum dla dorosłych oraz dzieci i młodzieży w Piasecznie. Na terenie Polski funkcjonują podobne placówki finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. - Jest 29. centrów zdrowia psychicznego w Polsce, które funkcjonują na NFZ - dodaje dr Kamila Lenkiewicz. 

Czy klienci ponoszą jakieś koszta związane z zapisaniem się do ŚCZP? Jak wygląda etap zapisów?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Tomasz Rowiński (psycholog, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży Warszawa Bielany), dr Kamila Lenkiewicz (psycholog, psychoterapeuta, dyrektor ds. psychoterapeutycznych w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego Warszawa Bielany). 

Data emisji: 20.05.2019

Godzina emisji: 11.12

ans/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rozmowa z lekarzem. Jak "wyciągnąć" informacje?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 12:00
- Czasem jak rozmawiam z moimi pacjentami, dowiaduję się, że równie ważne jak wiedza danego lekarza jest to, jakim jest on człowiekiem i w jaki sposób z nami rozmawia - mówi Danuta Longić, psychoonkolog z Centrum Onkologii w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2018 23:59
Wiele zachowań naszych dzieci należy do naturalnych objwawów dojrzewania. Bunt, ataki złości czy napady agresji zdarzają się w różnym wieku i mijają same. Czasem zdarza się jednak, że trwają długo, a następnie pojawiają się dodatkowe symptomy świadczące o tym, że z naszym dzieckiem dzieje się coś złego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fobia i natręctwo. Dwie rzeczy, które mogą utrudniać życie

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 15:10
Fobia to irracjonalny lęk przed czymś, np. pająkiem. Może się przekształcić w natręctwo, czyli natrętne myśli dotyczące bodźca, który wywołuje fobię. I tego wspomnianego pająka wcale może nie być. Wystarczy, że się o nim myśli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leczenie online, czyli leczenie na odległość

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:34
Kiedy zaczynamy odczuwać niepokojące dolegliwości, pierwsze co robimy, to zaczynamy identyfikować je z tym, co podaje internet. Wtedy dzieje się tak, że bóle migrenowe mogą urastać w naszych oczach do rangi guza mózgu, a my - bezgranicznie ufni forom internetowym, możemy padać ofiarą marketingowej manipulacji. 
rozwiń zwiń