Samotnie opłynęła świat. Joanna Pajkowska opowiada o podróży marzeń

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 12:21
Joanna Pajkowska jest pierwszą Polką, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portu, będąc zdaną tylko na siebie. W "Czterech porach roku" opowiedziała o rejsie, o tym co jadła, jak żyła i przede wszystkim - z jakimi trudnościami się borykała. 
Audio
  • Rozmowa z Joanną Pajkowską (Cztery pory roku/Jedynka)
Joanna Pajkowska
Joanna PajkowskaFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Żeglarka przyznaje, że do rejsu mentalnie przygotowywała się przez całe życie. O pasji, jaką jest żeglarstwo, mówi, że nie jest to tanie zajęcie, bo łódka niestety dużo kosztuje. Jacht, którym opłynęła świat został pożyczony od zaprzyjaźnionego, niemieckiego żeglarza. Przemierzyła świat rozpoczynając "podróż marzeń" w Wielkiej Brytanii i w tym samym miejscu ją kończąc.

Joanna Pajkowska opowiada o przygotowaniach do "wyprawy życia". Mówi, że zabrała ze sobą głównie produkty, za którymi osobiście nie przepada. Twierdzi, że pozwoliło jej to nie przejadać się i mądrze "zarządzać" zapasem jedzenia. - Wzięłam ze sobą dużo herbatników, krakersów i konserw - mówi.

Podróżniczka dodaje, że zabrała ze sobą 550. litrów słodkiej wody, które pozwoliły jej nawadniać organizm, ale także się umyć. - Byłam tak oszczędna, że pozostało mi 180 litrów wody gdy zakończyłam rejs - przyznaje z uśmiechem.

Zapytana przez prowadzącą o to, co było najtrudniejszym etapem w rejsie dookoła świata wskazuje dwie sytuacje. Pierwszą jest moment, w którym połamała sobie żebra przewracając się na łódce. - Musiałam zażywać leki przeciwbólowe i układać się w odpowiedniej pozycji, gdy szłam spać - opowiada. Jaką kolejną trudność żeglarka wskazuje utrudniające podróż prądy, z którymi była zmuszona zmierzyć się, gdy zbliżała się do południowej Afryki. 

Czego najbardziej się bała podczas rejsu? Czy robiła pranie? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

W audycji też nagrania z wypowiedziami słynnych polskich żeglarzy, którzy także opłynęli dookoła świat.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Joanna Pajkowska (żeglarka, która samotnie opłynęła świat)

Data emisji: 22.05.2019

Godzina emisji: 9.16

K.A/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

I Komunia Święta. Nowobogackie przyjęcie czy spotkanie z Chrystusem?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 12:37
Gdy dziecko przystępuje do I Komunii Świętej rodzice zajmują się przygotowaniem sali, zakupem odpowiedniego stroju i sporządzeniem listy gości. Ale czy pamiętają o tym, aby duchowo przygotować dziecko do tak ważnego wydarzenia, jakim jest przyjęcie Jezusa Chrystusa? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stulecie polskiego lotnictwa, czyli dzięki komu Polska "dostała skrzydeł"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:55
Z okazji setnej rocznicy powstania Aeroklubu Polskiego dr Krzsztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie opowiedział o początkach lotnictwa w naszej ojczyźnie. Dowiedzieliśmy się również z jaką pasją do podniebnych lotów podchodzili pierwsi piloci i jakie maszyny oderwały się od ziemi jako pierwsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety u boku polskich władców

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 15:00
Małżeństwo z księżniczką obcej dynastii było przypieczętowaniem przymierza. Miała ona wyjść za mąż, urodzić dzieci, być lojalna wobec męża oraz swojej ojczyzny. Jakie role ogrywały kobiety w tamtych czasach? 
rozwiń zwiń