Walka o szkołę rolniczą w Marszewie. Siła lokalnej społeczności

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 14:57
Grażyna Borkowska będąca dyrektorem ZSPP w Marszewie opowiedziała w "Czterech porach roku" jak wyglądała walka lokalnej społeczności z władzami powiatowymi, aby szkoły nie zamknąć. 
Audio
  • Rozmowa z dyrektorem szkoły w Marszewie - Grażyną Borkowską (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Istniejąca od 1957 roku Szkoła Rolnicza w Marszewie miała zostać zlikwidowana, a w jej miejscu miał powstać ośrodek dla trudnej młodzieży. Zdaniem starostwa w Pleszewie szkoła była zbyt droga w utrzymaniu.


Czytaj więcej
pole rolnictwo traktor 1200 Glowimages.jpg
"My z Marszewa" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Kiedy Starostwo chciało szkołę zlikwidować, młodzież postanowiła o nią walczyć. Pikiety, akcje protestacyjne uczniów w roku 2013 były głośne w całym województwie. Do protestu dołączyli absolwenci i nauczyciele.  Szkoła została ocalona. Wzięło ją pod swoje skrzydła Ministerstwo Rolnictwa. Teraz kształci wspaniałą młodzież z okolic. Jest nowoczesna, młodzież ma sukcesy, a dyrekcja plany rozwoju.

Grażyna Borkowska mówi, że w obliczu likwidacji szkoły nastąpiło zjednoczenie osób, które chciały jej bronić. Pomysł na powołanie Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Marszewie narodził się wśród absolwentów szkoły. - Stowarzyszenie zostało zarejestrowane, a szkoła została uratowana - słyszymy. 

Jakie działania pomogły ocalić szkołę rolniczą w Marszewie? Co placówka oferuje w swoim programie edukacyjnym? 

W audycji także fragment reportażu z czasów walki o uratowanie szkoły.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Grażyna Borkowska (dyrektor ZSPP w Marszewie)

Data emisji: 22.05.2019

Godzina emisji: 9.16

K.A

Czytaj także

Grodzisk Mazowiecki i przedpołudniowa kawa u Luizy Złotkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 13:34
Grodzisk Mazowiecki to pierwsze miasto na trasie kolei warszawsko-wiedeńskiej. Grodzisk ma jedyną w Polsce uliczną galerię obrazów Chełmońskiego. Z miastem związane są takie osobistości, jak: Andrzej Grabowski, Bohdan Łazuka, czy łyżwiarka Luiza Złotkowska. Również tutaj wychował się żeglarz Leonid Teliga, a jedna ze szkół nosi jego imię.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Phishing" formą wyłudzania pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 15:51
"Phising" jest metodą, w której przestępca podszywa się pod określoną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia m.in. danych logowania, a co gorsza nakłonienia ofiary do określonych działań. Jak radzić sobie z cyberprzestępczością? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stulecie polskiego lotnictwa, czyli dzięki komu Polska "dostała skrzydeł"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 13:55
Z okazji setnej rocznicy powstania Aeroklubu Polskiego dr Krzsztof Mroczkowski z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie opowiedział o początkach lotnictwa w naszej ojczyźnie. Dowiedzieliśmy się również z jaką pasją do podniebnych lotów podchodzili pierwsi piloci i jakie maszyny oderwały się od ziemi jako pierwsze.
rozwiń zwiń