Profilaktyka czerniaka, czyli kiedy pieprzyk przestaje być zwykłym pieprzykiem

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 13:15
Czy w czasie opalania zastanawiamy się nad tym, jak w bezpieczny sposób eksponować nasze ciało? W "Czterech porach roku" mowa o szkodliwym dla zdrowia opalaniu i o tym, kiedy zmiania na skórze może być powodem do niepokoju. 
Audio
  • Rozmowa z gościem Jedynki o profilaktyce czerniaka (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Onkolog prof. Piotr Łukasz Rutkowski mówi, że jeśli nasza skóra po opalaniu ulega zaczerwienieniu, to jest to sygnał, że warto zaprzestać kąpieli słonecznej, gdyż może być to dla nas niebezpieczne. Gość Jedynki twierdzi, że witaminy D nie da się skumulować w ciele i wielogodzinne przesiadywanie na plaży nie przyczyni się do tego, że w ten sposób zrobimy sobie jej zapas. 

Specjalista od nowotworów skóry wspomina, że dziś kończy się kampania Tydzień Świadomości Czerniaka 2019, w której głównie chodzi o to, że ludzie coraz więcej wolnego czasu spędzają na świeżym powietrzu, narażając się na szkodliwe promieniowanie. Słyszymy również, że powinniśmy pamiętać o tym, aby w słoneczne dni smarować ciało kremem z odpowiednim faktorem, zakładać okulary z filtrem i mieć nakrytą głowę. - Promieniowanie ultrafioletowe jest największym czynnikiem powodującym nowotwory skóry - ostrzega onkolog. 

Dowiadujemy się, że osoby, u których nagle pojawiły się niepokojące zmiany na skórze, powinny niezwłocznie udać się do dermatologa. Czujni powinni być również ci, u których pieprzyki zaczynają zmieniać kolor i kształt.

Jak wyglądają rokowania, jeśli chodzi o wykrycie czerniaka? Czy solaria są równie szkodliwe? Czym objawia się czerniak gałki ocznej?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: prof. dr hab. n. med. Piotr Łukasz Rutkowski (chirurg, onkolog, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka)

Data emisji: 23.05.2019

Godzina emisji: 9.15

K.A/at

Czytaj także

I Komunia Święta. Nowobogackie przyjęcie czy spotkanie z Chrystusem?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 12:37
Gdy dziecko przystępuje do I Komunii Świętej rodzice zajmują się przygotowaniem sali, zakupem odpowiedniego stroju i sporządzeniem listy gości. Ale czy pamiętają o tym, aby duchowo przygotować dziecko do tak ważnego wydarzenia, jakim jest przyjęcie Jezusa Chrystusa? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Phishing" formą wyłudzania pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 15:51
"Phising" jest metodą, w której przestępca podszywa się pod określoną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia m.in. danych logowania, a co gorsza nakłonienia ofiary do określonych działań. Jak radzić sobie z cyberprzestępczością? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety u boku polskich władców

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 15:00
Małżeństwo z księżniczką obcej dynastii było przypieczętowaniem przymierza. Miała ona wyjść za mąż, urodzić dzieci, być lojalna wobec męża oraz swojej ojczyzny. Jakie role ogrywały kobiety w tamtych czasach? 
rozwiń zwiń