Dzieci ratujące swoich rodziców. Jak nauczyć malucha udzielania pomocy?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 14:01
Mariusz Skocz, ratownik medyczny prowadzący zajęcia dla dzieci, w "Czterech porach roku" wyjaśnia, dlaczego warto uświadamiać dziecko, że może być zagrożone zdrowie lub życie jego bliskich. Dlatego uczy dzieci właściwych reakcji.
Audio
  • Rozmowa z Mariuszem Skoczem (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Gość Jedynki twierdzi, że dzieci ratownictwa trzeba uczyć od najmłodszych lat. Wspomina sytuację, kiedy czteroletnia dziewczynka udzieliła pomocy, dzwoniąc na numer 112, jak zastała w pokoju nieprzytomnego ojca. - W ten sposób dziecko uratowało ojcu życie - dodaje. Słyszymy również, że bardzo ważne jest wtedy, aby dziecko potrafiło bezbłędnie wskazać adres.

Mariusz Skocz uczula, abyśmy nauczyli dziecko korzystania z telefonu. Uważa, że nasza pociecha musi wiedzieć, jak poinformować kogoś dorosłego o zaistniałej sytuacji, kiedy akurat w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby udzielić pierwszej pomocy. Zachęca, aby dzieciom w wieku przedszkolnym zobrazować nieprzyjemną sytuację przy użyciu ich ulubionych zabawek, co może być lepiej przez nich przyswajane niż "surowe tłumaczenie". 

Dowiadujemy się również, że rodzice powinni wyjaśniać dzieciom, czym jest np. czujnik dwutlenku węgla i kiedy jego alarm informuje nas o niebezpieczeństwie. - Dzieci nie wiedzą, co "piszczy", dlatego warto pokazać im dany dźwięk, aby później mogły go skojarzyć ze zbliżającym się zagrożeniem - twierdzi ekspert, dodając, że jeśli tego nie zrobimy, to maluch nie będzie wiedział, w jakim momencie ma zareagować.

Jakie metody są najbardziej skuteczne w edukowaniu dzieci, jeśli chodzi o udzielanie pierwszej pomocy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Mariusz Skocz (ratownik medyczny prowadzący zajęcia dla dzieci)

Data emisji: 24.05.2019

Godzina emisji: 9.15

K.A/mk

Czytaj także

Fotoradary w Polsce. "Prędkość ma ogromny wpływ na konsekwencje wypadku"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 15:12
Anna Zielińska, ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Transportu Samochodowego, w "Czterech porach roku" obaliła mity związane z fotoradarami umieszczanymi na drogach. Czy faktycznie dyscyplinują one niesfornych kierowców?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fake newsy. Dr Maciej Kawecki: plejada możliwych naruszeń jest bardzo duża

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 12:11
- Im bardziej wiarygodna informacja tym większą mamy tendencję do dawania jej wiary – powiedział na antenie Jedynki dr Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym zajmują się Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 16:02
W Polsce funkcjonują cztery Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego: w Koszalinie, w Wieliczce oraz dwie poradnie w Warszawie. Jaką rolę odgrywają?
rozwiń zwiń