Pracownik w delegacji służbowej. Co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 18:27
Użytkowanie samochodu służbowego poza godzinami pracy lub prywatne wykorzystanie tzw. "karty paliwowej" dla pracownika może skończyć się naganą bądź zwolnieniem dyscyplinarnym. O prawach pracownika, który odbywa służbową podróż mówiła w "Czterech porach roku" mecenas Katarzyna Ludwig. 
Audio
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

- Zdarzają się sytuacje, że pracodawca zgadza się na korzystanie z samochodu służbowego poza godzinami pracy. Jednak wtedy pracownik tankuje auto za własne pieniądze. W tej sytuacji użycie karty paliwowej jest poważnym wykroczeniem - przestrzega mecenas Katarzyna Ludwig. 

W wielu zakładach pracy funkcjonują tzw. "druki delegacji". W tych dokumentach pracodawcy zamieszczają informacje na temat miejsca oraz terminu wyjazdu. Ułatwia to rozliczenie służbowej delegacji oraz wypłatę diety dla pracownika. W przypadku, gdy pracownik udał się w inne miejsce, niż te wskazane na druku wtedy naraża się na ryzyko. - Jeżeli pracownik samodzielnie, bez zgody pracodawcy podejmuje decyzje, że będzie podróżował dalej niż w miejsce docelowe, naraża się na to, że delegacja nie zostanie rozliczona - powiedziała na antenie radiowej Jedynki, Katarzyna Ludwig. 

Czy pracodawca może zmusić pracownika do wyjazdu służbowego? Kto ma prawo odmówić bez żadnych konsekwencji?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha 

Gość: Katarzyna Ludwig (adwokat) 

Data emisji: 28.05.2019

Godzine emisji: 11.12

ans/kh

Czytaj także

Dyscyplinarka - wyrok dla pracownika? Niekoniecznie, warto iść do sądu

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 19:00
Jest sporo mitów narosłych wokół dyscyplinarnego zwolnienia pracownika - uważa mecenas Bartosz Bator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konsekwencje nieudzielenia urlopu wypoczynkowego

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 12:00
Urlop to prawo pracownika i nikt go tego prawa pozbawić nie może, ani nie może go zmusić do wykorzystania tego urlopu. Wymiar wolnego zależy od stażu pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W tych zawodach bez problemu znajdziesz zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 14:39
Wydawałoby się, że wśród tych najpilniej poszukiwanych pracowników prym wiodą informatycy. Owszem, są cenieni na rynku pracy, ale zupełnie inna profesja jest powszechnie poszukiwana i to od lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy 1 maja pracownicy mają powody do świętowania?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 10:00
W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" mówiliśmy o wartościach związanych z szacunkiem do pracowników oraz ich prawach. Czy prawa pracowników są szanowane? 
rozwiń zwiń