Samotne rodzicielstwo. Jakie świadczenia przysługują rodzicowi samodzielnie wychowującemu dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:00
Według prawa samotnym rodzicem jest kawaler, panna, rozwodnik, rozwódka lub osoba, wobec której orzeczono separacje prawomocnym wyrokiem sądu. Wymogiem jest aby osoba, która jest rozwodnikiem bądź jest w separacji, nie wychowywała dziecka razem z drugim rodzicem. Jakie prawa ma samotny rodzic?
Audio
  • Samotne rodzicielstwo. Komu przysługują świadczenia? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

- Jedynym przepisem, który mówi o przywileju związanym z tym, że ktoś samodzielnie sprawuje opiekę nad dzieckiem jest zapis mówiący o tym, że rodzic, który samotnie opiekuje się dzieckiem do czwartego roku życia nie może być zatrudniony w ciężkich warunkach. To oznacza, że nie może pracować w godzinach nadliczbowych, ani nie może być delegowany poza miejsce pracy - mówi na antenie radiowej Jedynki mecenas Joanna Korzeniewska. 

Kodeks pracy szczególnie chroni kobiety w ciąży, przebywające na urlopie macierzyńskim bądź osoby, które korzystają z urlopu wychowawczego. Według prawa, rodzicom przysługują również dwa dni wolne od pracy na dziecko, które nie ukończyło 14. roku życia. 

Czy pracodawca może zwolnić pracownika, który jest samotnym rodzicem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Marta Januszewska 

Gość: Joanna Korzeniewska (prawnik) 

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 9.17

ans/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim będzie dziecko z puntu widzenia prawa? Nowy projekt Rzecznika Praw Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2018 18:38
Rzecznik Praw Dziecka przedstawił projekt kodeksu rodzinnego. Jak mówił Marek Michalak, to przełom w myśleniu o dziecku i rodzinie, w której się wychowuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie walczyć o alimenty?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 14:19
Wysokość alimentów często nie zadawala rodzica wychowującego dziecko. Niesie to w konsekwencji nie tylko wiele konfliktów osobistych między rodzicami, którzy się rozstali, ale także prawnych. Co zrobić, aby w obliczu tego problemu nie czuć się poszkodowanym i wiedzieć jak zawalczyć o należyte świadczenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odebranie dzieci rosyjskiej rodzinie. Jakie są szanse na ich odzyskanie?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2019 16:13
Rosjanin Denis Lisov postanowił na własną rękę "porwać" swoje biologiczne dzieci, które wcześniej zostały umieszczone u muzułmańskiej rodziny zastępczej w Szwecji. Mężyczna wystąpił o azyl w Polsce, co spowodowało międzynarodowy spór o nieprzestrzeganie praw dziecka.
rozwiń zwiń