Niecodzienny widok na niebie. Sznur 60 satelitów

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 14:37
Na orbitę Ziemi wystrzelono 60 satelitów, które w przyszłości stworzą sieć kosmicznego internetu. Konstelacja Startlink ma dostarczać internet do każdego miejsca na naszej planecie. Nawet tam, gdzie obecnie dostęp do sieci jest niemożliwy lub jest mocno ograniczony.
Audio
  • Niecodzienny widok na niebie. Sznur 60 satelitów (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W ostatnich dniach - a raczej nocami - na naszym niebie można było dostrzec grupę 60 satelitów. Okazuje się, że zostały one wystrzelone z Florydy w piątkowy poranek przez amerykańską firmę SpaceX. Konstelacja Starlink będzie w przyszłości dostarczać usługę dostępu do szybkiego internetu w każdym miejscu na Ziemi.

- Docelowo ma być ich (satelitów - red.) nawet około 12 tysięcy, co jest projektem do tej pory niespotykanym na skalę przemysłu kosmicznego. Rzeczywiście taka liczba jest wymagana do tego, żeby opleść całą planetę siecią, która będzie w stanie komunikować się z urządzeniami naziemnymi w każdym momencie - mówi Karol Wójcicki, twórca serwisu astronomicznego "Z głową w gwiazdach".

Karol Wójcicki podkreśla, że w historii obserwacji kosmosu i lotów kosmicznych, jeszcze nigdy nie mieliśmy okazji do obserwacji takiego widoku jak w przypadku konstelacji Startlink. Co ciekawe, wystrzelone satelity potrzebują około 90 minut, żeby okrążyć Ziemię. Dziś rozciągnęły się już na prawie całą długość naszej planety, dzięki czemu pojedyncza satelita pojawia się nad naszymi głowami co 5-6 minut.

Kiedy system będzie aktywny i internet będzie docierał do każdego zakątka? Pod koniec 2020 roku na szerokości Stanów Zjednoczonych i Kanady, a tym samym również Europy, pojawi się taka liczba satelitów, która umożliwi odbiór sygnału. W międzyczasie nad naszymi głowami będziemy mogli podziwiać kolejne "sznury świateł".

Na niebo warto spojrzeć również w lipcu, kiedy w Ameryce Południowej nastąpi całkowite zaćmienie słońca. W Polsce hitem wakacji będzie jednak częściowe zaćmienie księżyca. Kiedy dokładnie to nastąpi?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Karol Wójcicki (twórca serwisu astronomicznego "Z głową w gwiazdach")

Data emisji: 03.06.2019

Godzina emisji: 10.11

DS/ans/kh

Czytaj także

Google i SpaceX zrobią nam internet?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 19:00
I co taki technologiczno-astronautyczny duet pokaże w światowej astronautyce?
rozwiń zwiń