Ekstremalne podróże. Gdzie podział się zdrowy rozsądek?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 17:13
Zdrowy rozsądek - według ekspertów właśnie nim powinniśmy kierować się, podróżując po Polsce i za granicą. A z tym bywa różnie… Dlaczego Orla Perć nie jest odpowiednim miejscem do organizacji wieczoru kawalerskiego, a w brazylijskich rezerwatach lepiej uważać na Indian?
Audio
  • Ekstremalne podróże. Gdzie podział się zdrowy rozsądek?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/ Pixabay/ CC0 Creative Commons

Podróżnicy zawsze podkreślają, że trzeba mierzyć siły na zamiary i w złych warunkach lepiej wycofać się z podróży niż ryzykować zdrowie czy życie. - Kiedyś miałem okazję przemierzać granicę Europy z Azją. Od obszarów za kręgiem polarnym, od Uralu Polarnego aż po Kazachstan. W pewnym momencie wyschła rzeka i gdyby nie zdrowy rozsądek, to pewnie nie siedziałbym w tym studiu - mówi Michał Witkiewicz z Polskiego Klubu Przygody.

Warto pamiętać, że niebezpiecznie może być także w Polsce. Wojciech Lewandowski z Warszawskiego Klubu Górskiego przyznaje, że w polskich górach niebezpieczne są nie tylko załamania pogody, gwałtowne spadki temperatury, śnieg, deszcz, mgła, ale… - Również niebezpieczeństwem są ludzie. Dziwne zachowania na szlakach, przepychanie się, nawet wieczór kawalerski urządzony na Orlej Perci - dodaje.

Obecnie władze Nepalu rozważają wprowadzenie obostrzeń związanych ze zbyt długimi kolejkami w drodze na szczyt Mount Everest. – Nepal jest biednym krajem, który żyje głównie z pozwoleń na 8-tysięczniki, a uściślając na Everest, który jest najdroższym szczytem świata. Byłoby mnieh wypadków, gdyby było mniej ludzi – twierdzi Kacper Tekieli z portalu "Wspinanie.pl".

Do ilu wypadków śmiertelnych doszło na najtrudniejszym szlaku w polskich Tatrach? Dlaczego w Amazonii lepiej uważać na tubylców? Czy wyprawy polarne, jak i w rejony objęte konfliktami zbrojnymi cieszą się popularnością wśród naszych rodaków? Jak przygotować się do zbliżającej się podróży?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Wojciech Lewandowski (Warszawski Klub Górski), Kacper Tekieli (portal „Wspinanie.pl), Michał Witkiewicz (Polski Klub Przygody)

Data emisji: 5.06.2019

Godzina emisji: 9.15

DS/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Himalaje nieodkryte. Wędrówki przez Indie, Bhutan i Pakistan

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 14:02
Po sukcesie pierwszych dwóch etapów polskiego przejścia Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Nepalu, Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan zdecydowali się kontynuować eksplorację Himalajów w Indiach, Bhutanie i Pakistanie. – Przed nimi trzeci etap wyprawy – Himalaje Pakistanu – mówi podróżnik. 
rozwiń zwiń