Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2019 16:27
Dlaczego należy czytać dziecku 20 minut dziennie i nie denerwować się, że za każdym razem jest to ta sama książka? W audycji "Cztery pory roku" m.in. na to pytanie odpowiada Bianca-Beata Kotoro - psychoterapeutka i psycholog społeczny. 
Audio
  • Czytaj dziecku 20 minut dziennie. (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Artmim

Według statystyk rodzice powinni czytać dzieciom po 20. minut dziennie. Nie jest to ani za krótko, ani za długo. Jak doradzają eksperci, jeśli dziecko po 5 minutach czytania zajmie się czymś innym, warto po jakimś czasie powrócić do lektury. Nie można jednak denerwować się, że pociechy nie są całkowicie skoncentrowane na tym, co im czytamy.

- Mamy oczekiwania, że jak czytamy dzieciom, to powinny po prostu siedzieć w ciszy, nie ruszać się i być pochłonięte, bo wtedy to oznacza, że słuchają. A tak nie jest, dzieci potrafią nagle zacząć się wiercić, kręcić loka z włosów czy oglądać coś na ścianie. Rodzice i opiekunowie często denerwują się i mówią: "bądź uważny" albo "czy ty mnie słuchasz?". A my tymi hasłami rozbijamy uwagę - mówi Bianca-Beata Kotoro.

Gość Jedynki odnosi się także do tematyki książek, które wybieramy. Według niej warto sięgać również po lekkie, śmieszne lektury. - Żeby pokazać dzieciom, że świat książki jest cudowny i fantastyczny […]. Bardzo często dorośli odwołują się do tego, że oni nie widzą w tym nic zabawnego. Jeśli ktoś po raz 77. wychodzi zza krzaków i woła "akuku", to czemu śmieszy to dziecko? Odbiór świata i słów przez nas dorosłych i dzieci jest inny - tłumaczy Bianca-Beata Kotoro.

Ile słów dzieci przyswajają biernie? Dlaczego czytanie jest tak ważne? Czy podczas lektury należy trzymać dziecko za rączkę?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Bianca-Beata Kotoro (psychoterapeutka, psycholog dziecięcy)

Data emisji: 06.06.2019

Godzina emisji: 11.13

DS/ans

Czytaj także

Jak przekonać dzieci do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:00
Internet, gry komputerowe i filmy dla wielu najmłodszych są dużo atrakcyjniejsze niż książki. Jednak eksperci przekonują, że głównymi winowajcami spadku zainteresowania czytaniem nie są wcale nowe technologie, tylko... rodzice!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 23:55
Z badań OECD wynika, że co piąty Polak może nie rozumieć ulotki reklamowej albo instrukcji obsługi pralki, co czwarty - prostego wykresu. Z drugiej strony, według ekspertów zajmujących się zmianami na rynku pracy, 60% dzisiejszych dzieci w wieku szkolnym będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie istnieją.
rozwiń zwiń