Domowe zwierzęta. Czy wiemy czym mogą nas zarazić?

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2019 17:38
Spędzając lata w towarzystwie naszych domowych pupili często nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia, jakim jest przenoszenie przez zwierzęta groźnych chorób. W "Czterech porach roku" o tym, jak postępować z naszymi domowymi "futrzakami", aby zdrowie dopisywało zarówno im, jak i ich posiadaczom.
Audio
  • Rozmowa z gościem audycji - Markiem Posobkiewiczem (Cztery pory roku/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Marek Posobkiewicz, Inspektor Sanitarny MSWiA uprzedza, abyśmy pamiętali o tym, że; glizdy, roztocze, tasiemce - "lubią" nie tylko ludzi, ale przede wszystkim zwierzęta. - Są choroby, które mogą nie dawać objawów u zwierząt, a mogą szybko dać o sobie znać w organizmie człowieka - twierdzi gość Jedynki. Namawia do tego, żeby każdy posiadacz "domowego pupila" pamiętał o regularnych szczepieniach i odrobaczaniu swojego zwierzaka. 

Ekspert podkreśla, że na infekcje przenoszone przez zwierzęta najbardziej narażone są dzieci, które jeszcze nie mają wyrobionych nawyków higienicznych, takich jak np. mycie rąk po zabawie. - Często lizanie nas przez zwierzęta, które jest uznawane za wyraz ich sympatii, może okazać się szczególnie niebezpieczne, gdyż zwierzęta mają zupełnie inną higienę, niż ludzie - dodaje.

Czym jest toksoplazmoza i kto jest na nią szczególnie narażony? Jak postępować ze zwierzętami, które często przebywają poza domem? Czym grozi zaniechanie takich działań jak odrobaczenie, czy szczepionka naszych "czworonożnych przyjaciół"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Marek Posobkiewicz (Inspektor Sanitarny MSWiA)

Data emisji: 07.06.2019

Godzina emisji: 10.17

K.A/ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaszczep się na odrę. Chronią tylko dwie dawki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:27
- Zachorowanie na odrę w Polsce rośnie i będzie rosło. Na koniec 2018 roku potwierdziliśmy 340 przypadków. Ostatni raport z 30 kwietnia 2019 roku wskazuje już na 808 przypadków zachorowań tylko przez cztery miesiące. Nie było tak od wielu lat – poinformowała w audycji dr Jolanta Rybczyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń