X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ktoś znęca się nad zwierzęciem? Reaguj!

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 13:59
Kilka dni temu w dolnośląskiej gm. Syców doszło do bestialskich wydarzeń. Młody mężczyzna celowo rozjechał psa leżącego na ulicy, a następnie wrzucił nagranie do internetu. Co mu grozi? Jak reagować w takich sytuacjach?
Audio
  • Skąd bierze się okrucieństwo wobec zwierząt? (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grzegorz Michałowski / PAP

Sprawa znęcania się nad psem zbulwersowała całą Polskę. Oprawca nie tylko może spodziewać się konsekwencji karnych, ale już został zwolniony dyscyplinarnie z pracy.

- Paradoksalnie utrata pracy może być bardziej dotkliwa niż przeciętna kara, która obecnie grozi za znęcanie się nad zwierzętami […]. Mam nadzieję, że prokurator przyjmie w tej sprawie, że było to szczególne okrucieństwo i będzie groziła (mężczyznie - red.) maksymalna kara do 5 lat - mówi Paweł Artyfikiewicz z Fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!.

Gość Jedynki przyznaje, że oprawcy jednak rzadko mogą liczyć na wysokie kary. - W tych sprawach nie ma orzecznictwa, które odzwierciedlałoby nieuchronność i wysokość kar. Teoretycznie kara jest wysoka, ale w praktyce te kary nie są orzekane. Gdyby były, mielibyśmy większe poczucie ich nieuchronności i poczucie, że lepiej powstrzymać się od tego typu zachowań – dodaje.

Fundacja codziennie otrzymuje od kilku do kilkunastu informacji z całej Polski na temat znęcania się nad zwierzętami. Warto pamiętać, żeby takie zdarzenia nagrywać na komórkę, ponieważ wtedy sprawcom będzie dużo ciężej uniknąć kary. - Musimy to udokumentować, żeby zeznanie nie było jednym dowodem. Jeśli na zwierzęciu nie będzie śladów potwierdzających, że było bite czy kopane, nagranie i zdjęcie będzie wzmacniało dowód – twierdzi Paweł Artyfikiewicz, dodając jednocześnie, że oprawca widząc, że jest nagrywany, może zrezygnować z katowania zwierzęcia.

Do kogo powinniśmy dzwonić, kiedy widzimy znęcanie się nad zwierzętami? Jaką karę można otrzymać za gilotynowanie karpi? Czy zwierzęta gospodarcze traktowane są gorzej od psów i kotów?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Paweł Artyfikiewicz (Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt - Viva!)

Data emisji: 10.06.2019

Godzina emisji: 10.14

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakim Prawem: o konsekwencjach katowania zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 15:37
Sprawa szczeniaka Fijo odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Został on dotkliwie pobity przez właściciela, co spowodowało u niego liczne złamania oraz paraliż tylnych łap. W audycji Jakim Prawem o tym, jak można chronić zwierzęta przed ludźmi, którzy znęcają się nad nimi mówiła mec. Katarzyna Topczewska, prawniczka specjalizująca się w prawie ochrony zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwierzę to żywe stworzenie a nie prezent

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 14:09
Problem wraca co roku w okresie Bożego Narodzenia. W charakterze prezentu pod choinką nie tylko dzieci, ale i dorośli znajdują pieski, kotki, króliki lub inne zwierzęta. Radość trwa parę dni, a kłopot zaczyna się po świętach.
rozwiń zwiń