Co zrobić żeby klimatyzacja wyszła nam na zdrowie?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 15:00
Wysoka temperatura potrafi być dokuczliwa, a dyskomfort wzrasta, gdy podczas upałów trzeba wykonywać codzienne obowiązki. Z odsieczą przychodzą klimatyzatory, które są instalowane nie tylko w pomieszczeniach biurowych, ale i w mieszkaniach. Czy przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym jest zdrowe? 
Audio
  • Co zrobić żeby klimatyzacja wyszła nam na zdrowie? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj.  ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

- Nie należy przekraczać delty ośmiu stopni Celsjusza pomiędzy temperaturą na zewnątrz bądź wewnątrz, ponieważ to może spowodować przeziębienie - powiedział Dariusz Koziara. 

Gość audycji na pytanie czy jest jakaś granica, żeby klimatyzacja nie szkodziła zdrowiu odpowiada, że problemy zawsze mogą się pojawić, ale można wprowadzić odpowiednie udogodnienia. - Zwykła klimatyzacja osusza powietrze o 45. procent. Można założyć klimatyzację precyzyjną, która dodatkowo reguluje wilgotność w urządzeniu - dodaje.  

Bardzo ważnym elementem dla zdrowia jest utrzymanie klimatyzatorów w czystości. - Żeby zachować higienę powinno się serwisować klimatyzator dwa razy w roku. Jest to złożony proces: trzeba sprawdzić poziom gazu, nawiewy i temperatury oraz różne sprawy związane z elektryką - stwierdził Dariusz Koziara.

Klimatyzator może również się zagrzybić. - Dzieje się tak, ponieważ wilgoć, która gromadzi się w urządzeniu powoduje, iż rozwijają się bakterie i grzyby, które niekorzystnie wpływają na zdrowie człowieka - powiedział gość audycji.

Czy szczelność mieszkania ma wpływ na działanie klimatyzacji? Czy są alternatywne sposoby na to, aby sobie poradzić z odczuciem gorąca?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Marta Januszewska 

Gość: Dariusz Koziara (Clima Polska) 

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 11.14

ans/K.A


Czytaj także

Czy dziecko powinno unikać kontaktu z nieznajomymi?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 15:30
Każdy rodzic powtarza wielokrotnie swojemu dziecku, żeby uważało w kontakcie z obcymi ludźmi. Dzieci często kierują się ufnością wobec nieznanych dorosłych i tym samym narażają się na niebezpieczeństo. Czy dziecko powinno unikać kontaktu z nieznajomym?
rozwiń zwiń