Czy dziecko powinno unikać kontaktu z nieznajomymi?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 15:30
Każdy rodzic powtarza wielokrotnie swojemu dziecku, żeby uważało w kontakcie z obcymi ludźmi. Dzieci często kierują się ufnością wobec nieznanych dorosłych i tym samym narażają się na niebezpieczeństo. Czy dziecko powinno unikać kontaktu z nieznajomym?
Audio
  • Czy dziecko powinno unikać kontaktu z nieznajomym? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

Zdaniem psychologa dziecięcego, Moniki Chrapińskiej - Krupy ważnym jest, aby określić kto dla dziecka jest osobą nieznajomą. - Osoba, którą dziecko widzi już kilkukrotnie np. na placu zabaw już nie jest dla niego obca - dodaje. 

Podjęcie odpowiednich środków ostrożności przez rodziców może uchronić ich pociechę przed niebezpieczeństwem ze strony nieznajomych. - Trzeba uczyć dziecko ograniczonej ufności, przykładowo stworzyć sygnał lub kod alarmowy, który jest czytelny tylko dla dziecka - mówi Monika Chrapińska - Krupa. 

Gość audycji uważa, że całkowity brak kontaktu z obcymi nie jest wcale dobry dla dziecka. - Jeżeli dziecko zostaje samo na placu zabaw albo gdzieś, gdzie nie ma w pobliżu rodziców bądź opiekunów, a potrzebuje pomocy, to jeśli go uczymy, żeby nie może rozmawiać z nieznajomymi, to nikogo o tą pomoc nie poprosi - dodaje. 

Kiedy należy uczyć dzieci odpowiednich zachowań w relacjach z obcymi ludźmi? Czy dorosły jest w stanie poprosić dziecko o pomoc? 

Zapraszamy do wysłuchania  całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Marta Januszewska 

Gość: Monika Chrapińska - Krupa (psycholog dziecięcy) 

Data emisji: 11.06.2019

Godzina emisji: 9.20

ans/K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla dobra dziecka zabezpiecz dom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 14:57
Okazuje się, że najniebezpieczniejszym miejscem dla dzieci w wieku do 5 lat jest… rodzinny dom. Tam ulegają różnym wypadkom - poparzenia, zatrucia, urazy na skutek upadku lub uderzenia w jakiś mebel, porażenia prądem. 90 proc. wypadków można by było uniknąć, gdyby dom został odpowiednio zabezpieczony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak skutecznie walczyć o alimenty?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 14:19
Wysokość alimentów często nie zadawala rodzica wychowującego dziecko. Niesie to w konsekwencji nie tylko wiele konfliktów osobistych między rodzicami, którzy się rozstali, ale także prawnych. Co zrobić, aby w obliczu tego problemu nie czuć się poszkodowanym i wiedzieć jak zawalczyć o należyte świadczenia?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po czym poznać, że plac zabaw jest bezpiecznym miejscem dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 14:15
Piaskownice pełne plastikowych zabawek, huśtawki i karuzele - to zaledwie część atrakcji wypełniających dziecięcy plac zabaw. Czy jako rodzice możemy mieć pewność, że korzystające z nich dzieci nie zrobią sobie krzywdy, a zarządzający placem dołożyli wszelkich starań, aby bawiące się maluchy mogły czuć się bezpiecznie?
rozwiń zwiń