X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Segregacja pacjentów na SOR-ach. Będą mniejsze kolejki?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 13:26
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowym rozporządzeniem, które ma usprawnić działanie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Planowane jest m.in. wprowadzenie segregacji pacjentów. Czy uda się zmniejszyć kilkugodzinne kolejki?
Audio
  • SOR - jakie przypadki można zgłaszać? (Jedynka/ Cztery pory roku)
Szpitalny Oddział Ratunkowy
Szpitalny Oddział RatunkowyFoto: Grzegorz Michałowski / PAP

Ministerstwo zamierza wprowadzić nowe, ujednolicone zasady segregacji pacjentów. Chodzi o tzw. triaż, czyli grupowanie pacjentów w SOR-ach według stopnia pilności udzielenia świadczenia ze względu na zagrożenie życia i zdrowia.

- Pacjent określony kolorem czerwonym natychmiast będzie musiał zostać objęty opieką lekarską. Kolor pomarańczowy to 10 minut, kolor żółty - 1 godzina. Później występuje kolor zielony, czyli po wszystkich wymienionych pacjentach oraz kolor niebieski, gdzie wskazuje się, żeby pacjent zgłosił się raczej do nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówi dr Michał Sutkowski, lekarz z 20-letnim doświadczeniem pracy na oddziałach SOR.

Gość audycji "Cztery pory roku" wyjaśnia, kiedy pacjent powinien udać się do lekarza rodzinnego lub do nocnej opieki zdrowotnej, a kiedy na SOR. - Jeżeli pacjent ma schorzenie, z którym może zaczekać, np. przeziębienie, powinien przyjść do lekarza rodzinnego w godzinach funkcjonowania przychodni lub następnego dnia. Jeżeli coś państwa niepokoi, ale jesteście w ogólnie dobrym stanie, jedziemy na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, która działa każdego dnia w godz. 18.00-8.00 i 24 godziny na dobę w święta, soboty i niedziele. Jeżeli podejrzewamy udar, zawał, złamanie, wypadek komunikacyjny, dzwonimy pod numery alarmowe 999 lub 112 i wtedy ratownicy medyczni przywożą nas na SOR - dodaje dr Michał Sutkowski.

W rozmowie nie mogło zabraknąć bardzo aktualnego tematu upałów, a dokładnie dziecka zamkniętego w samochodzie. Co należy zrobić, kiedy widzimy taką sytuację? - Wybijamy szybę i nie przejmujemy się reakcją właściciela, który być może zaraz wróci. Po 20 minutach temperatura w samochodzie bez włączonej klimatyzacji wynosi 50-52 stopni C, po 30 minutach 60-64 stopni C, a zatem dochodzi do denaturacji ludzkiego białka, a dziecko umiera w straszliwych męczarniach. Musimy reagować, to jest nasz obywatelski obowiązek - mówi gość Jedynki.

Czy po wprowadzeniu nowego rozporządzenia każdy SOR będzie wyposażony w biletomat? Dlaczego SOR nie jest odpowiednim miejscem dla osób, których bolą zęby? Z kim najlepiej jechać w karetce?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: dr Michał Sutkowski (lekarz)

Data emisji: 12.06.2019

Godzina emisji: 9.12

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroby serca to pierwsza przyczyna zgonów w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 08:09
- Prawie połowa Polaków umiera z powodów chorób sercowo-naczyniowych o podłożu miażdżycowym - mówił prof. Piotr Podolec. Dyrektor Instytutu Kardiologii i Uniwersytetu Jagiellońskiego tłumaczył też w "Sygnałach dnia", czym jest niewydolność serca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badania lekarskie. Zamiast zaglądania na fora internetowe - wizyta u lekarza?

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 12:55
Czasami łatwiej nam poszukiwać odpowiedzi na pytania związane z naszym zdrowiem w internecie, niż wybrać się na badania. W "Czterech porach roku" lekarz rodzinny Michał Sutkowski wyjaśnia zagadkowe skróty widniejące na kartce z wynikiem naszych badaniach i tłumaczy dlaczego wizyta lekarska jest tak ważna w profilaktycznej walce z chorobami.
rozwiń zwiń