Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dziecko na wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 19:08
Zbliżają się wakacje, czas wypoczynku dla dzieci i młodzieży. W miastach organizowane są półkolonie, ale  młodociani często korzystają także z wyjazdów poza miejsce zamieszkania. Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez nasze pociechy? 
Audio
  • Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez dzieci na wakacjach? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: altanaka/shutterstock.com

- Jeżeli mamy do czynienia z dziećmi w wieku od 0 do 13 lat, to za szkody przez nie wyrządzone odpowiadają osoby, które sprawują nad nimi nadzór w danej chwili. Gdy dziecko przebywa na kolonii czy półkolonii w szkole lub w innym miejscu wtedy odpowiadają nauczyciele i wychowawcy, którzy sprawują kontrolę nad młodocianym - powiedziała mecenas Katarzyna Ludwig. 

Gość audycji podkreśla, że inna sytuacja jest w przypadku dzieci, które ukończyły 13. rok życia. - Takie dziecko posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zawsze badamy czy taka osoba ma właściwe rozeznanie. Są dzieci, które rozwijają się wolniej i takie, które mają problemy emocjonalne - dodała Katarzyna Ludwig. 

Jak wygląda kwestia ubezpieczenia dziecka na koloniach? Co jest zawarte w ustawie o działalności ubezpieczniowej?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: mecenas Katarzyna Ludwig 

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 11.13 

ans 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dla dobra dziecka zabezpiecz dom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 14:57
Okazuje się, że najniebezpieczniejszym miejscem dla dzieci w wieku do 5 lat jest… rodzinny dom. Tam ulegają różnym wypadkom - poparzenia, zatrucia, urazy na skutek upadku lub uderzenia w jakiś mebel, porażenia prądem. 90 proc. wypadków można by było uniknąć, gdyby dom został odpowiednio zabezpieczony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co jest najważniejsze w byciu dobrym ojcem?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 19:11
Często mówi się, że córeczkom bliżej do matek, a synom do ojców. Jak się okazuje – nic bardziej mylnego. Jak być dobrym ojcem i nie zwariować od nadmiaru stereotypów i oczekiwań ze strony społeczeństwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po czym poznać, że plac zabaw jest bezpiecznym miejscem dla dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 14:15
Piaskownice pełne plastikowych zabawek, huśtawki i karuzele - to zaledwie część atrakcji wypełniających dziecięcy plac zabaw. Czy jako rodzice możemy mieć pewność, że korzystające z nich dzieci nie zrobią sobie krzywdy, a zarządzający placem dołożyli wszelkich starań, aby bawiące się maluchy mogły czuć się bezpiecznie?
rozwiń zwiń