X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Amerykański pilot walczył o wolną Polskę. Założył Eskadrę Kościuszkowską

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 12:38
Co ma wspólnego filmowy King Kong z opowiadaniami Izaaka Babla oraz Eskadra Kościuszkowska z produkcją amerykańskiej fabryki snów? Łączy je postać Amerykanina zakochanego w Polsce i Polakach, zanurzonego w naszej wspólnej historii Meriana Coopera, o którym w dniu wspólnej konferencji prasowej Prezydenta Rzeczypospolitej i Wiceprezydenta USA mówiliśmy w "Czterech Porach Roku". 
Audio
  • Rozmowa o założycielu Eskadry Kościuszkowskiej (Jedynka/ Cztery pory roku)
Amerykańscy ochotnicy, Merian C. Cooper (L) i Cedric Fauntleroy, piloci 7. Eskadry Myśliwskiej
Amerykańscy ochotnicy, Merian C. Cooper (L) i Cedric Fauntleroy, piloci 7. Eskadry MyśliwskiejFoto: Wikimedia Commons/Domena publiczna

Merian Cooper urodził się 24 października 1893 roku w Jacksonville, z kolei zmarł 21 kwietnia 1973 roku w San Diego. Był amerykańskim filmowcem, reżyserem i scenarzystą, a także generałem brygadierem Armii Stanów Zjednoczonych oraz podpułkownikiem pilotem Wojska Polskiego, służącym w lotnictwie polskim w latach 1919-1920 podczas wojny polsko-bolszewickiej. Był też organizatorem Eskadry Kościuszkowskiej.

- Zaczęło się to dokładnie 240 lat temu, kiedy w październiku 1779 roku w czasie słynnej bitwy pod Savannah ciężko rannego gen. Kazimierza Pułaskiego, pułkownik John Cooper, jego przyjaciel przetransportował na okręt. W tradycji rodziny Cooper’ów została zapisana przysięga, jaką John Cooper złożył nad ciałem poległego bohatera narodowego Polski i USA, że kiedyś spłaci dług, który Stany Zjednoczone zaciągnęły wobec gen. Pułaskiego i Polski - opowiada prof. Andrzej Kunert.

Pamięć o gen. Pułaskim przetrwała i ponownie odezwała się w kwietniu 1919 roku. Wówczas praprawnuk Merian Cooper złożył list na ręce naczelnika Odrodzenia Rzeczypospolitej Polskiej. - Gen. Pułaski oddał życie za mój kraj, dlatego moją służbę Polsce, gdy ta walczy o wolność, rodzina moja traktuje jako obowiązek - pisał Merian Cooper.

Merian Cooper był założycielem Eskadry Kościuszkowskiej. - W październiku 1919 roku pojawiła się w historii Polski słynna 7. Eskadra Myśliwska, która 2 miesiące później otrzymała imię Tadeusza Kościuszki. Była powszechnie nazywana "Amerykańską Eskadrą Kościuszkowską". Służyło w niej kilku pilotów polskich, ale generalnie trzonem tej eskadry było 17 pilotów amerykańskich. Eskadra Kościuszkowska odegrała wielką rolę w wojnie polsko-bolszewickiej - mówi gość Jedynki.

W jaki sposób Merian Cooper zaangażował się w pomoc dzieciom ze Lwowa? Czy po wypełnieniu przysięgi względem Polski, pamiętał o naszym kraju? Kogo symbolizował King Kong?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: prof. Andrzej Kunert (historyk)

Data emisji: 02.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

30 lat od największej katastrofy lotniczej w Polsce. "Dobranoc, do widzenia. Cześć, giniemy"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2017 19:53
30 lat temu, 9 maja 1987 roku w Lesie Kabackim rozbił się samolot IŁ-62 M "Tadeusz Kościuszko" Polskich Linii Lotniczych LOT. Na pokładzie maszyny lecącej do Nowego Jorku znajdowały się 183 osoby. Wszyscy zginęli - 172 pasażerów i 11 członków załogi. Pod względem liczby ofiar była to największa katastrofa w w historii polskiego lotnictwa.
rozwiń zwiń