Coraz więcej osób przegląda archiwa

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 14:28
- Przeżywamy renesans zainteresowań związanych z poszukiwaniem rodzinnych korzeni - mówi Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Jakie dokumenty znajdziemy w AAN? Jak obszernym zasobem dysponuje jednostka? Czy każdy z nas może poszukać interesujących go dokumentów?
Audio
  • Gdzie szukać pamiątek z przeszłości? (Jedynka/ Cztery Pory Roku
Archiwum Akt Nowych
Archiwum Akt NowychFoto: Rafał Guz / PAP

W tym roku Archiwum Akt Nowych obchodzi 100. rocznicę istnienia. Wspomniana jednostka jest centralnym archiwum w naszym kraju i odpowiada za przechowywanie dokumentów obejmujących okres od czasów I wojny światowej do czasów współczesnych.

- Dziś w wolnej Polsce staramy się gromadzić dokumenty nie tylko instytucji centralnych, ale także ważnych osób w państwie i tych osób, które tworzyły polską historię - opowiada Mariusz Olczak. - Ludzie już nie boją się archiwów, ponieważ nie są one wykorzystywane tak jak w okresie komunistycznym przeciwko społeczeństwu i konkretnym ludziom - dodaje.

Wszystkie te zasoby potrzebują jednak bardzo dużo miejsca. - Mamy tutaj 6 pięter. Na każdym znajduje się po kilka magazynów. Łącznie na zasób Archiwum Akt Nowych składa się już około 45 kilometrów akt. Jest to potężna ilość, dlatego wszystko musi być odpowiednio podzielone - mówi Rafał Kierzkowski z AAN.

Dorota Gębicka, kierownik Informacji Naukowej i Udostępniania Zasobów zauważa, że każdy z nas może zapoznać się z materiałami archiwalnymi w pracowni naukowej. Dostęp do nich jest bezpłatny. - Rocznie odwiedza nas około 5000 osób. Udostępniamy około 45.000 jednostek archiwalnych rocznie - dodaje.

Jakie projekty realizuje Archiwum Akt Nowych? W jaki sposób można odnaleźć interesujące nas archiwa w internecie? Czy w Polsce panuje moda na poszukiwanie rodzinnych korzeni

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Małgorzata Raducha

Reporter: Małgorzata Głogowska

Goście: Mariusz Olczak (zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych), Mariusz Olczak (AAN), Dorota Gębicka (kierownik Informacji Naukowej i Udostępniania Zasobów AAN), Agnieszka Wopińska (kierownik Oddziału Archiwum Społecznego AAN)

Data emisji: 03.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Kultura materialna II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 12:40
Kim byli polscy wynalazcy za czasów II Rzeczypospolitej i jak wyglądała według nich filozofia prowadzenia firmy? Czym charakteryzowało się wzornictwo tamtych czasów?
rozwiń zwiń