X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witkacy, Gombrowicz, Nałkowska i inni... Jak spędzali wrzesień 1939?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:30
- Zofia Nałkowska przedostała się ze swoim sekretarzem i kochankiem Bogusławem Kuczyńskim do Rumunii, ale jednak wróciła do Warszawy, bo tam zostawiła matkę i siostrę - opowiada Anna Lisiecka, dziennikarska radiowa i autorka książki "Wakacje 1939". Jak wyglądały losy polskich pisarzy we wrześniu 1939 roku?
Audio
  • Polscy pisarze we wrześniu 1939 (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zofia Nałkowska (dolny rząd, druga od lewej)
Zofia Nałkowska (dolny rząd, druga od lewej)Foto: NAC

Najdramatyczniejszy był los Stanisława Ignacego Witkiewicza. - Witkacy podobnie jak Piłsudski i Sikorski, wiedział, że wojna musi wybuchnąć, skoro Niemcy zaczęli się zbroić (…). Zgłosił się do komisji mobilizacyjnej jeszcze pod koniec sierpnia, ale z powodu wieku i stanu zdrowia nie został przyjęty - mówi Anna Lisiecka.

17 września 1939 roku na Polskę napadli także Rosjanie. - Myślę, że nie przewidywał wejścia Rosjan, bo przecież nie wlókłby Czesławy Oknińskiej na wschód (…). Dzień później Witkacy goli się i podchodzi do Czesławy, mówiąc "to dziś". Idą do lasu i szukają miejsca. Siadają pod wielkim dębem i tam następuje scena samobójstwa - dodaje gość Jedynki.

Z kolei Julian Tuwim zdecydował się na wyjazd z Polski. - Zatrzymuje się nad Wąwozem Machałowskiego, zdejmuje teatralnym gestem kapelusz i mówi: "poeta polski, Julian Tuwim kłania się ziemi polskiej, odchodząc na wygnanie". Wiemy, że przekroczyli granicę z Rumunią i że było to całkiem skomplikowane. Tuwimowie byli trzymani na granicy - twierdzi Anna Lisiecka.

Kogo Maria Dąbrowska spotkała w Polskim Radiu? Czy Witold Gombrowicz wrócił z Argentyny? Jak Zofia Nałkowska dbała o rodzinę?

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Anna Lisiecka (dziennikarka, autorka książki "Wakacje 1939")

Data emisji: 06.09.2019

Godzina emisji: 9.20

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zofia Nałkowska. Intelektualistka, feministka, pisarka

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 18:30
Bohaterką audycji była Zofia Nałkowska żyjąca w latach 1884-1954, która do historii literatury przeszła jako autorka zbioru opowiadań "Medaliony" i powieści "Granica".
rozwiń zwiń