Jak szkolą się współcześni muszkieterowie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:30
W ciągu dnia w jednej z łódzkich szkół funkcjonuje liceum, natomiast wieczorami zamienia się ona w szkołę dla prawdziwych muszkieterów. Nasza reporterka sprawdziła, jak można zostać współczesnym muszkieterem i czym różni się szpada od szabli i rapiera.
Audio
  • Jak zostać muszkieterem? (Jedynka/ cztery pory roku)
Trening szermierki w Łodzi.
Trening szermierki w Łodzi.Foto: Małgorzata Głogowska / PR

- Pierwsza różnica polega na tym, że rapier i szpada to broń kolna, czyli służy do zadawania pchnięć. Z kolei szabla jest bronią sieczno-kolną, zadajemy nią cięcia i pchnięcia. Kolejną różnica to waga. Najcięższy jest rapier, następnie mamy szablę treningową, która jest lżejsza, na zawody mamy specjalną cięższą od niej szablę i ona jest druga, co do wagi. Najlżejsza będzie szpada - mówi Klaudia Zając, trenerka ze Szkoły Fechtunku Aramis.

Okazuje się, że szermierkę można trenować bez względu na wieku. 7,5-letni Julek przyznaje, że zdecydował się na ten sport ze względu na zainteresowanie historią, a w szczególności średniowieczem.

Czym walczyli muszkieterowie? - Pomijając broń palną, muszkieterowie w swoim wyposażeniu mieli rapier. Była to broń już bardziej przystosowana wojskowo i do celów militarnych. Dopiero później w sytuacjach dworskich i galowych używali raczej szpady, która była bronią bardziej paradną i dworską - opowiada Michał Dobrowski, trener ze Szkoły Fechtunku Aramis.

Czym różni się szermierka sportowa od klasycznej? Jaki strój powinien posiadać szermierz? Jakimi cechami powinien charakteryzować się przyszły muszkieter?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Reporter: Małgorzata Głogowska

Goście: Klaudia Zając, Michał Dobrowski, Bartłomiej Mysłek (Szkoła Fechtunku Aramis)

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS


Czytaj także

Zajęcia dla dzieci. Jakie dla młodszych, a jakie dla starszych?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:03
- Zajęcia dodatkowe są atrakcyjne dla dziecka, ponieważ angażują te sfery, które są dla niego ogromną nagrodą. Często też na zajęciach dzieci spotykają przyjaciół. Łatwiej jest ich spotkać w grupie, która realizuje te same zainteresowania - mówi Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy. Kto powinien wybierać rodzaj zajęć? Dziecko czy rodzic?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w każdej szkole musi być Rada Rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 13:00
Rodzice wraz z uczniami i nauczycielami tworzą środowisko szkolne, działające na rzecz stałego budowania i doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. Dla każdego z wymienionych wyżej podmiotów ustawodawca przewidział możliwości zrzeszania się i wypowiadania w sprawach szkoły. Jednym z tych podmiotów jest Rada Rodziców, której status wpisuje w strukturę organów szkoły. 
rozwiń zwiń