X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Edukacja domowa. Czy stanowi konkurencję dla szkół?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:11
Pani Anna ma czworo dzieci, w tym dwóch starszych synów, którzy od dwóch lat uczą się w domu. Michał i Filip, synowie pani Anny, przeszli na ten system, kiedy rozpoczęli naukę w 5 i 6 klasie Szkoły Podstawowej. Jak wygląda edukacja domowa w praktyce? Jakie są wyrzeczenia ze strony rodziców? Jakie są różnice w porównaniu do klasycznego nauczania w szkole? 
Audio
  • Edukacja domowa. Czy stanowi konkurencję dla szkół? (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: George Rudy/Shutterstock

- Obowiązuje nas ten sam program co dzieci chodzące do szkoły. Dostajemy podobnie jak one podręczniki z naszej szkoły. (...) Dzieci zdają egzamin kuratoryjny tzn. część pisemną i część ustną - powiedziała pani Anna.  

Pani Anna w rozmowie z Małgorzatą Głogowską zdradziła, że edukacja domowa ma wiele zalet: jest mniej obowiązków i dzieci nie są obarczone dodatkowymi sprawami organizacyjnymi. - W Warszawie, gdzie mieszkamy, są całe grupy rodzin, które zajmują się edukacją domową. To, co dla nas było zaskakujące to to, jak efektywna jest praca samodzielna dzieci. W szkole wiele czasu poświęca się sprawom organizacyjnym - dodała. 

Gość audycji Aneta Sarnowska - Frank z Fundacji Edukacji Domowej zaznaczyła, że rodzic powinien podjąć świadomą decyzję czy to szkoła będzie bardziej odpowiednia dla dziecka, czy edukacja domowa. - Te dwa tryby są zupełnie inne, natomiast każdy z nich ma swoje ogromne zalety, ale też wady - oceniła. 

Program edukacyjny obowiązuje wszystkie dzieci w Polsce, bez względu na to czy nauczanie odbywa się w domu, czy w szkole. - Przeładowanie programu w szkole wiąże się m.in. z tym, że nie ma dopasowania do indywidualności dziecka. Nauczyciel musi zrealizować pewien program i ma na to konkretny czas. W edukacji domowej można pochylić się nad dzieckiem i poświęcić mu więcej czasu, tyle ile potrzebuje, żeby nauczyć się programu - powiedziała Anna Sarnowska - Frank. 

Czy trudne jest przejście na system edukacji domowej? Czy dzieciom podoba się taka forma nauczania? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Małgorzata Raducha 

Reporter: Małgorzata Głogowska 

Gość: Aneta Sarnowska - Frank (Fundacja Edukacja Domowa)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 9.27

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sześciolatek w szkole. Obowiązek czy prawo wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 16:20
- Rodzic powinien mieć wybór i jeśli zdecyduje, że chce wysłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły, to powinien mieć taką możliwość, ale tylko na podstawie oświadczenia woli, a nie obowiązkowo - mówi w radiowej Jedynce Karolina Elbanowska Prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak przekonać dzieci do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 15:00
Internet, gry komputerowe i filmy dla wielu najmłodszych są dużo atrakcyjniejsze niż książki. Jednak eksperci przekonują, że głównymi winowajcami spadku zainteresowania czytaniem nie są wcale nowe technologie, tylko... rodzice!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nutki dla szkoły, czyli jak pomóc w spełnianiu dziecięcych marzeń

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 20:17
- Muzyka jednoczy i ma wymiar terapeutyczny, pozwala kształtować też psychikę dziecka - wyjaśnia powody powstania pierwszej szkoły muzycznej w Republie Środkowej Afryki Piotr Gajda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak rozpocząć edukację domową?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2019 23:55
Podstawowa edukacja domowa, jak ją rozpocząć? Jakie kroki trzeba podjąć? Czy każdy rodzic nadaje się do tego by prowadzić edukację w domu? Jakie są wady a jakie zalety takiego rozwiązania?
rozwiń zwiń