X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Skarby Kaszub, czyli truskawki, bursztyn i…

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:35
"Cztery Pory Roku" udały się w podróż do Pruszcza Gdańskiego, aby porozmawiać o Kaszubach. Dlaczego tamtejsze truskawki są inne od tych w całym kraju? Jakie legendy krążą po Kaszubach? Czy stolicą regionu są Kartuzy, czy może Kościerzyna?
Audio
  • Z wizytą na Kaszubach (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Charakterystyczny dom na Kaszubach
Charakterystyczny dom na KaszubachFoto: Shutterstock.com/Curioso

Kaszuby, czyli region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza Gdańskiego. Zamieszkują go m.in. Kaszubi posługujący się językiem kaszubskim, który od 2005 roku ma status języka regionalnego.

Kartuzy czy Kościerzyna? A może Gdańsk?

- Kartuzy konkurują z Kościerzyną o miano stolicy Kaszub. Jeśli jednak ktoś uważnie przejeżdża przez Trójmiasto, zauważy na szyldzie Gdańska napis w języku kaszubskim, że jest to miasto nazywane stolicą Kaszub. Z kolei Kartuzy swoją nazwę zawdzięczają mnichom kartuzom, którzy przywędrowali tutaj z dalekiej czeskiej Pragi. Wokół ich klasztoru powstało dzisiejsze miasto - opowiada Barbara Borzych przewodniczka po Kaszubach, Trójmieście i pięknej, nadmorskiej ziemi.

Znani z truskawek i bursztynu

Kaszuby słyną z truskawek. Nazwa "kaszubska truskawka" została nawet opatentowana. - Jest trochę inna niż te mazowieckie czy z innych regionów Polski. Jest późniejsza, mniejsza, ma bardziej intensywną czerwoną barwę i jest bardzo słodka. To wyjątkowy produkt - mówi przewodniczka.

Bursztynnik wytwarzał arcydzieła

Bogactwem regionu jest także bursztyn. - W Pruszczu Gdańskim odgrywa znaczącą rolę. Dlatego m.in. powstał bursztynowy szlak. W Rzymie dowiedzieli się, że jest tutaj magiczny kamień, bursztyn, który nadaje się do ozdabiania sieci gladiatorów i do wytwarzania ozdób. Bursztynnik na tych terenach szczególnie w I, II i III wieku naszej ery był wspaniałym rzemieślnikiem, który wytwarzał z bursztynu arcydzieła. W związku z tym powstał szlak bursztynowy, który był jakby łącznikiem między Cesarstwem Rzymskim a brzegiem Bałtyku - przekazuje Daniel Saulski z Faktorii w Pruszczu Gdańskim.

Czy bursztynnik był arystokratą plemiennym? Jak brzmi legenda o kowalu, śmierci i diable? Z czego robi się dziadówkę? Czy Kaszubi mają płaskie czoła i odstające uszy?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Reporter: Maciej Oswald

Goście: Barbara Borzych (przewodniczka), Daniel Saul (specjalista ds. rekonstrukcji i edukacji w Pruszczu Gdańskim)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zajęcia dla dzieci. Jakie dla młodszych, a jakie dla starszych?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:03
- Zajęcia dodatkowe są atrakcyjne dla dziecka, ponieważ angażują te sfery, które są dla niego ogromną nagrodą. Często też na zajęciach dzieci spotykają przyjaciół. Łatwiej jest ich spotkać w grupie, która realizuje te same zainteresowania - mówi Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy. Kto powinien wybierać rodzaj zajęć? Dziecko czy rodzic?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szkolą się współcześni muszkieterowie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:30
W ciągu dnia w jednej z łódzkich szkół funkcjonuje liceum, natomiast wieczorami zamienia się ona w szkołę dla prawdziwych muszkieterów. Nasza reporterka sprawdziła, jak można zostać współczesnym muszkieterem i czym różni się szpada od szabli i rapiera.
rozwiń zwiń