Skarby Kaszub, czyli truskawki, bursztyn i…

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 14:35
"Cztery Pory Roku" udały się w podróż do Pruszcza Gdańskiego, aby porozmawiać o Kaszubach. Dlaczego tamtejsze truskawki są inne od tych w całym kraju? Jakie legendy krążą po Kaszubach? Czy stolicą regionu są Kartuzy, czy może Kościerzyna?
Audio
  • Z wizytą na Kaszubach (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Charakterystyczny dom na Kaszubach
Charakterystyczny dom na KaszubachFoto: Shutterstock.com/Curioso

Kaszuby, czyli region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza Gdańskiego. Zamieszkują go m.in. Kaszubi posługujący się językiem kaszubskim, który od 2005 roku ma status języka regionalnego.

Kartuzy czy Kościerzyna? A może Gdańsk?

- Kartuzy konkurują z Kościerzyną o miano stolicy Kaszub. Jeśli jednak ktoś uważnie przejeżdża przez Trójmiasto, zauważy na szyldzie Gdańska napis w języku kaszubskim, że jest to miasto nazywane stolicą Kaszub. Z kolei Kartuzy swoją nazwę zawdzięczają mnichom kartuzom, którzy przywędrowali tutaj z dalekiej czeskiej Pragi. Wokół ich klasztoru powstało dzisiejsze miasto - opowiada Barbara Borzych przewodniczka po Kaszubach, Trójmieście i pięknej, nadmorskiej ziemi.

Znani z truskawek i bursztynu

Kaszuby słyną z truskawek. Nazwa "kaszubska truskawka" została nawet opatentowana. - Jest trochę inna niż te mazowieckie czy z innych regionów Polski. Jest późniejsza, mniejsza, ma bardziej intensywną czerwoną barwę i jest bardzo słodka. To wyjątkowy produkt - mówi przewodniczka.

Bursztynnik wytwarzał arcydzieła

Bogactwem regionu jest także bursztyn. - W Pruszczu Gdańskim odgrywa znaczącą rolę. Dlatego m.in. powstał bursztynowy szlak. W Rzymie dowiedzieli się, że jest tutaj magiczny kamień, bursztyn, który nadaje się do ozdabiania sieci gladiatorów i do wytwarzania ozdób. Bursztynnik na tych terenach szczególnie w I, II i III wieku naszej ery był wspaniałym rzemieślnikiem, który wytwarzał z bursztynu arcydzieła. W związku z tym powstał szlak bursztynowy, który był jakby łącznikiem między Cesarstwem Rzymskim a brzegiem Bałtyku - przekazuje Daniel Saulski z Faktorii w Pruszczu Gdańskim.

Czy bursztynnik był arystokratą plemiennym? Jak brzmi legenda o kowalu, śmierci i diable? Z czego robi się dziadówkę? Czy Kaszubi mają płaskie czoła i odstające uszy?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Reporter: Maciej Oswald

Goście: Barbara Borzych (przewodniczka), Daniel Saul (specjalista ds. rekonstrukcji i edukacji w Pruszczu Gdańskim)

Data emisji: 12.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS


Czytaj także

Zajęcia dla dzieci. Jakie dla młodszych, a jakie dla starszych?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:03
- Zajęcia dodatkowe są atrakcyjne dla dziecka, ponieważ angażują te sfery, które są dla niego ogromną nagrodą. Często też na zajęciach dzieci spotykają przyjaciół. Łatwiej jest ich spotkać w grupie, która realizuje te same zainteresowania - mówi Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy. Kto powinien wybierać rodzaj zajęć? Dziecko czy rodzic?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak szkolą się współcześni muszkieterowie?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 14:30
W ciągu dnia w jednej z łódzkich szkół funkcjonuje liceum, natomiast wieczorami zamienia się ona w szkołę dla prawdziwych muszkieterów. Nasza reporterka sprawdziła, jak można zostać współczesnym muszkieterem i czym różni się szpada od szabli i rapiera.
rozwiń zwiń