X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aktorzy i piosenkarze w 1939 roku. Jaką drogę przeszła Ordonka?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 10:15
Wrzesień 1939 roku był dramatycznym czasem dla Polaków. Czy teatry, kina, kabarety działały na początku września? Dokąd migrowali artyści? W jakich miastach odbywały się teatralne premiery? Gościem audycji "Cztery pory roku" był varsavianista Artur Stachowski. 
Audio
  • Aktorzy i piosenkarze w 1939 roku. (Cztery pory roku/Jedynka)
Szpieg w masce - Hanka Ordonówna (1933 r.)
Szpieg w masce - Hanka Ordonówna (1933 r.)Foto: PAP/Alarmy

Gość audycji zaznaczył, że kina, teatry, kabarety działały i w tym czasie przygotowywały się do swoich premier. - Niektóre z nich nie doszły do skutku. Działały kabarety. Słynny Fryderyk Jaroszy odkrywca Ordonki zakłada wtedy nowy kabaret w nowym lokalu, więc nikt nie przypuszcza, że za kilkanaście dni dosłownie to wszystko będzie się kończyło - dodał Artur Stachowski. 

Varsavianista podkreślił, że artyści opuszczali Polskę w poszukiwaniu lepszego życia, a kierunkami ich podróży były m.in. Wilno oraz Lwów. - Wszystko to zależało od sytuacji życiowej artystów. (...) Ci, którzy mieli rodziny nie mogli opuścić Warszawy, to było zbyt skomplikowane i trudne - powiedział. 

Aktorem, który postanowił szybko wyjechać do Lwowa był Eugeniusz Bodo. - Myślał, że będzie tam się żyło spokojniej. Podobnie myślała Jadzia Andrzejewska. Był też tam Henryk Wars, który wraz ze swoją orkiestrą dawał koncerty w Związku Radzieckim - mówił Stachowski. 

Kto nie wyjechał z Warszawy? Co się działo z Ordonką? Dlaczego wielu artystów wakacje 39' spędziło w Juracie? Dla kogo śpiewał Mieczysław Fogg? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: "A to Polska właśnie" w ramach pasma Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Gość: Artur Stachowski (varsavianista)

Data emisji: 13.09.2019

Godzina emisji: 9.19

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witkacy, Gombrowicz, Nałkowska i inni... Jak spędzali wrzesień 1939?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 12:30
- Zofia Nałkowska przedostała się ze swoim sekretarzem i kochankiem Bogusławem Kuczyńskim do Rumunii, ale jednak wróciła do Warszawy, bo tam zostawiła matkę i siostrę - opowiada Anna Lisiecka, dziennikarska radiowa i autorka książki "Wakacje 1939". Jak wyglądały losy polskich pisarzy we wrześniu 1939 roku?
rozwiń zwiń