Pracownicze Plany Kapitałowe. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:08
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.
Audio
  • Co warto wiedzieć o PPK? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z nią, od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.


Czytaj więcej
ppk1200.jpg
PPK. PZU nie pobierze opłat za pierwszy rok zarządzania

- To najlepsze z rozwiązań po 1989 roku dotyczące dodatkowego oszczędzania, czyli dodatkowych wpłat na zabezpieczenie naszej przyszłości - mówi w "Czterech porach roku" wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.  

W jego opinii to "bardzo dobrze przemyślany program". - Wzorowany na Wielkiej Brytanii, która wprowadziła coś takiego kilkanaście lat temu. Lepszego programu na dodatkowe oszczędzanie nie będzie - podkreśla gość Jedynki i dodaje, że pieniądze w każdej chwili można wycofać.

Czy Pracownicze Plany Kapitałowe to bezpieczny system? Na czym dokładnie polega mechanizm PPK? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. W pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Bartosz Marczuk (wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 9.19

Jedynka/IAR/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o Pracowniczych Planach Kapitałowych: PZU nie pobierze opłat za pierwszy rok zarządzania

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 09:09
Prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Paweł Surówka powiedział, że PZU zależy nie tylko na zachęceniu pracodawców do podpisywania ze spółką umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, ale także na tym, by w programie wzięło udział jak najwięcej pracowników. Zapowiedział, że jego firma przez pierwszy rok zarządzania PPK nie będzie pobierała za to opłat.
rozwiń zwiń