X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pracownicze Plany Kapitałowe. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:08
Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania, który ma być tworzony wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.
Audio
  • Co warto wiedzieć o PPK? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Ustawa o PPK weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z nią, od 1 lipca tego roku jako pierwsze do systemu weszły największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.


Czytaj więcej
ppk1200.jpg
PPK. PZU nie pobierze opłat za pierwszy rok zarządzania

- To najlepsze z rozwiązań po 1989 roku dotyczące dodatkowego oszczędzania, czyli dodatkowych wpłat na zabezpieczenie naszej przyszłości - mówi w "Czterech porach roku" wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.  

W jego opinii to "bardzo dobrze przemyślany program". - Wzorowany na Wielkiej Brytanii, która wprowadziła coś takiego kilkanaście lat temu. Lepszego programu na dodatkowe oszczędzanie nie będzie - podkreśla gość Jedynki i dodaje, że pieniądze w każdej chwili można wycofać.

Czy Pracownicze Plany Kapitałowe to bezpieczny system? Na czym dokładnie polega mechanizm PPK? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Do PPK zostaną automatycznie zapisani pracownicy w wieku od 18 do 55 lat. Pozostali, którzy przekroczyli 55. rok życia, mogą przystąpić do PPK na własny wniosek. Wszyscy mają prawo w dowolnym momencie zrezygnować z udziału w PPK, a także w dowolnym momencie do nich przystąpić.

Tzw. podstawowe wpłaty do PPK, finansowane przez pracowników i pracodawców, wyniosą: 2 proc. wynagrodzenia brutto, które zapłaci pracownik (przy czym osoby zarabiające mniej niż 120 proc. minimalnego wynagrodzenia mogą wnioskować o obniżenie składki do 0,5 proc.); 1,5 proc. wynagrodzenia brutto pracownika, które ma wpłacać pracodawca. Dopłata z państwowego Funduszu Pracy wyniesie 20 zł miesięcznie, co w skali roku daje 240 zł. W pierwszym roku pracownicy otrzymają także tzw. wpłatę powitalną w wysokości 250 zł. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Bartosz Marczuk (wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 9.19

Jedynka/IAR/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na Forum Ekonomicznym w Krynicy o Pracowniczych Planach Kapitałowych: PZU nie pobierze opłat za pierwszy rok zarządzania

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 09:09
Prezes Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Paweł Surówka powiedział, że PZU zależy nie tylko na zachęceniu pracodawców do podpisywania ze spółką umów o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi, ale także na tym, by w programie wzięło udział jak najwięcej pracowników. Zapowiedział, że jego firma przez pierwszy rok zarządzania PPK nie będzie pobierała za to opłat.
rozwiń zwiń