Armia Czerwona weszła zupełnie niespodziewanie. Trochę znikąd...

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 17:26
- Oficjalnie nikt nikomu nie wypowiedział wojny. Ani my Związkowi Radzieckiemu, ani Związek Radziecki nam. Nasz ambasador o 3.00 w nocy jest informowany, że państwo polskie nie istnieje - mówi Maria Paszyńska, autorka powieści historycznych o wydarzeniach z 17 września 1939 roku. Jak wyglądała dezinformacja sowieckiego agresora w związku z napaścią na Polskę?
Audio
  • Sowiecka agresja na Polskę (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali 23.08.1939 r. pakt określany jako IV rozbiór Polski. Najpierw 1.09.1939 r. na Polskę napadli Niemcy, a 17.09.1939 agresor sowiecki.
Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali 23.08.1939 r. pakt określany jako IV rozbiór Polski. Najpierw 1.09.1939 r. na Polskę napadli Niemcy, a 17.09.1939 agresor sowiecki.Foto: NAC

Gościem audycji "Cztery Pory Roku" była Maria Paszyńska. Jest ona autorką powieści historycznych o Polkach, które II wojna światowa zawiodła z Kresów na Syberię. Czytelnicy w cyklu "Owoc granatu" poznają losy bliźniaczek Elżbiety i Stefanii Łukowskich, które znalazły się na nieludzkiej ziemi, a potem z armią gen. Andersa dotarły do Iranu.

muller piotr 1200.jpg
Piotr Müller: trzeba odważnie mówić o sowieckiej i niemieckiej agresji

Wina Stalina spychana na bok

Maria Paszyńska mówi wprost, że utarło się, iż za zniszczenie Warszawy i II wojnę światową odpowiedzialny był przede wszystkim Adolf Hitler, natomiast wina Józefa Stalina spychana jest gdzieś na bok. Często nawet na lekcjach historii nie mówi się o tym, do jakich zbrodni dochodziło na Wschodzie.

- Kiedy zaczęłam czytać, mój mąż zaczął trochę buntować się przeciwko temu. Budziłam się z krzykiem… Jest taka książka Wandy Półtawskiej "I boję się snów", właśnie coś takiego przeżywałam. Bałam się zamknąć oczy, ponieważ wracały do mnie te wszystkie obrazy - opowiada Maria Paszyńska.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] 17 września 1939. Zdradziecki atak Stalina na Polskę

Autorka dodaje, że kiedy Niemcy we wrześniu 1939 roku zaczęli opuszczać tereny wschodnie, wtedy zaczęła się brutalna samowola. - I w to wszystko weszła nagle Armia Czerwona. Zupełnie niespodziewanie i trochę znikąd. Poziom zagubienia, dezinformacji i tego, że nikt niczego nie wiedział (był ogromny - red.) - słyszymy.

Dezinformacja sowiecka

Maria Paszyńska nawiązała również do złamania polsko-sowieckiego paktu o nieagresji. - Nasz ambasador o 3.00 w nocy jest informowany o tym, że państwo polskie nie istnieje, a Niemcy w zasadzie wygrali wojnę, odebrali nam cały majątek, wszystkie dobra kultury, zabytki, z kolei nasz rząd uciekł. To oczywiście było dezinformacją - dopowiada.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jan Żaryn: Sowieci w sposób bezwzględny pogwałcili ówczesne umowy

Fikcyjne bohaterki, prawdziwe wydarzenia

Pisarka przyznaje, że Elżbieta i Stefania Łukowskie, czyli bohaterki jej powieści, są postaciami fikcyjnymi. Zaznacza jednak, że ich losy splotła z wydarzeń kilku osób, które wydarzyły się w rzeczywistości. - Zawsze staram się upleść historię fikcyjną z prawdziwych wydarzeń, żeby z jednej strony pobudzać emocje i związywać czytelnika z bohaterem przez znajomość jego życia prywatnego i prywatnych losów, a z drugiej z myślą, żeby historia i wydarzenia z życia jednostki były prawdziwe. Jeśli chodzi o dziewczęta, to ich los spotkał tak naprawdę niejedną osobę - tłumaczy.

Czym był rachunek krzywd? Jakie krzywdy wyrządzone przez Sowietów wzbudzają największe emocje? Jaki był Wrzesień 1939?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Maria Paszyńska (pisarka)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 11.00-12.00

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Pilecki w rękach UB. "Oświęcim, to była igraszka"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 13:21
8 maja 1947 roku rotmistrz Witold Pilecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki. - Wiemy od współwięźniów, że był torturowany w trakcie przesłuchań – mówi Grzegorz Rutkowski, historyk z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwacze skarbów i odkrywcy tajemniczych podziemi

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 12:30
Historyk Piotr Szopa zabrał naszego reportera w podziemną podróż. W Strzyżowie w trakcie II Wojny Światowej powstał tunel schronowy na pociągi sztabowe Adolfa Hitlera. Liczne zabytkowe podziemia znajdują się również w samym mieście.
rozwiń zwiń