X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Armia Czerwona weszła zupełnie niespodziewanie. Trochę znikąd...

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 17:26
- Oficjalnie nikt nikomu nie wypowiedział wojny. Ani my Związkowi Radzieckiemu, ani Związek Radziecki nam. Nasz ambasador o 3.00 w nocy jest informowany, że państwo polskie nie istnieje - mówi Maria Paszyńska, autorka powieści historycznych o wydarzeniach z 17 września 1939 roku. Jak wyglądała dezinformacja sowieckiego agresora w związku z napaścią na Polskę?
Audio
  • Sowiecka agresja na Polskę (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali podpisali 23.08.1939 r. pakt określany jako IV rozbiór Polski. Najpierw 1.09.1939 r. na Polskę napadli Niemcy, a 17.09.1939 agresor sowiecki.
Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali podpisali 23.08.1939 r. pakt określany jako IV rozbiór Polski. Najpierw 1.09.1939 r. na Polskę napadli Niemcy, a 17.09.1939 agresor sowiecki.Foto: NAC

Gościem audycji "Cztery Pory Roku" była Maria Paszyńska. Jest ona autorką powieści historycznych o Polkach, które II wojna światowa zawiodła z Kresów na Syberię. Czytelnicy w cyklu "Owoc granatu" poznają losy bliźniaczek Elżbiety i Stefanii Łukowskich, które znalazły się na nieludzkiej ziemi, a potem z armią gen. Andersa dotarły do Iranu.

muller piotr 1200.jpg
Piotr Müller: trzeba odważnie mówić o sowieckiej i niemieckiej agresji

Wina Stalina spychana na bok

Maria Paszyńska mówi wprost, że utarło się, iż za zniszczenie Warszawy i II wojnę światową odpowiedzialny był przede wszystkim Adolf Hitler, natomiast wina Józefa Stalina spychana jest gdzieś na bok. Często nawet na lekcjach historii nie mówi się o tym, do jakich zbrodni dochodziło na Wschodzie.

- Kiedy zaczęłam czytać, mój mąż zaczął trochę buntować się przeciwko temu. Budziłam się z krzykiem… Jest taka książka Wandy Półtawskiej "I boję się snów", właśnie coś takiego przeżywałam. Bałam się zamknąć oczy, ponieważ wracały do mnie te wszystkie obrazy - opowiada Maria Paszyńska.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] 17 września 1939. Zdradziecki atak Stalina na Polskę

Autorka dodaje, że kiedy Niemcy we wrześniu 1939 roku zaczęli opuszczać tereny wschodnie, wtedy zaczęła się brutalna samowola. - I w to wszystko weszła nagle Armia Czerwona. Zupełnie niespodziewanie i trochę znikąd. Poziom zagubienia, dezinformacji i tego, że nikt niczego nie wiedział (był ogromny - red.) - słyszymy.

Dezinformacja sowiecka

Maria Paszyńska nawiązała również do złamania polsko-sowieckiego paktu o nieagresji. - Nasz ambasador o 3.00 w nocy jest informowany o tym, że państwo polskie nie istnieje, a Niemcy w zasadzie wygrali wojnę, odebrali nam cały majątek, wszystkie dobra kultury, zabytki, z kolei nasz rząd uciekł. To oczywiście było dezinformacją - dopowiada.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Jan Żaryn: Sowieci w sposób bezwzględny pogwałcili ówczesne umowy

Fikcyjne bohaterki, prawdziwe wydarzenia

Pisarka przyznaje, że Elżbieta i Stefania Łukowskie, czyli bohaterki jej powieści, są postaciami fikcyjnymi. Zaznacza jednak, że ich losy splotła z wydarzeń kilku osób, które wydarzyły się w rzeczywistości. - Zawsze staram się upleść historię fikcyjną z prawdziwych wydarzeń, żeby z jednej strony pobudzać emocje i związywać czytelnika z bohaterem przez znajomość jego życia prywatnego i prywatnych losów, a z drugiej z myślą, żeby historia i wydarzenia z życia jednostki były prawdziwe. Jeśli chodzi o dziewczęta, to ich los spotkał tak naprawdę niejedną osobę - tłumaczy.

Czym był rachunek krzywd? Jakie krzywdy wyrządzone przez Sowietów wzbudzają największe emocje? Jaki był Wrzesień 1939?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Maria Paszyńska (pisarka)

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 11.00-12.00

DS


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Pilecki w rękach UB. "Oświęcim, to była igraszka"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 13:21
8 maja 1947 roku rotmistrz Witold Pilecki został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki. - Wiemy od współwięźniów, że był torturowany w trakcie przesłuchań – mówi Grzegorz Rutkowski, historyk z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poszukiwacze skarbów i odkrywcy tajemniczych podziemi

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 12:30
Historyk Piotr Szopa zabrał naszego reportera w podziemną podróż. W Strzyżowie w trakcie II Wojny Światowej powstał tunel schronowy na pociągi sztabowe Adolfa Hitlera. Liczne zabytkowe podziemia znajdują się również w samym mieście.
rozwiń zwiń