X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wybory najpiękniejszej Polki w przedwojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 13:36
19 września 1888 roku w belgijskim mieście Spa odbył się pierwszy na świecie konkurs piękności. W konkursie brała udział 26-letnia poznanianka Radzińska lub Rasińska, bo zagraniczne gazety przekręcały nazwiska. Drugą Polkę, która jechała na ten konkurs, rodzice w ostatniej chwili wyciągnęli z pociągu.
Audio
  • Historia wyborów Miss Polski w przedwojennej Polsce (Cztery pory roku/Jedynka
Władysława Kostakówna z mężem (1929)
Władysława Kostakówna z mężem (1929)Foto: NAC

W Polsce pierwszy konkurs piękności odbył się w 1929 roku, a za najpiękniejszą Polkę uznano Władysławę Kostakównę. Przewodniczącym jury był Tadeusz Boy-Żeleński. Czy była ładna?

Kryteria urody były wtedy zupełnie inne. - Kwestia gustu, jak ja patrzę była wyróżniająca się, zjawiskowa - ocenia Marek Teler, autor książek historycznych. Miała piękną wojenną kartę, a za swą działalność została odznaczona Legią Honorową.

Gość Jedynki opowiada o kolejnych zwyciężczyniach i zasadach wybierania pań do konkursów. - Stroje kąpielowe były zabronione z różnych względów, choć w Ameryce było to dozwolone. Ale w Polsce i Europie uznano, że kobieta nie powinna paradować w stroju kąpielowym - mówi.

Polka wygrała Miss Wenus w 1936 roku. Była to Irena Mokry-Nowicka, znana w Cassino de Paris jako Evanova i błędnie przedstawiana jako Rosjanka. - Powinniśmy być dumni, że nasze polskie kształty wygrywały - wskazuje Marek Teler.

Czym różniły się wybory Miss od wyborów Miss Wenus? Dlaczego twierdzenia, że Miss Polonia ukradła koronę, są nieprawdziwe? Posłuchaj całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Marek Teler (autor książek i innych publikacji historycznych, napisał m.in pracę licencjacką na temat konkursów piękności)

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 10.43

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szpital kontra dom, czyli idealne miejsce na poród

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 13:00
Obecnie większość dzieci rodzi się w szpitalach, jednak coraz więcej zwolenniczek zyskują porody domowe. Czy są bezpieczne? - Poród przebiega najlepiej, jeśli kobieta ma zapewniony komfort psychiczny - mówi Magdalena Witkiewicz, położna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymyśl polską nazwę dla egzoplanety!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:10
Trwa ogłoszony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) wraz z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) konkurs na nazwę planety pozasłonecznej i jej gwiazdy. To część globalnej inicjatywy podjętej w ramach obchodów stulecia IAU - każdy kraj otrzymuje prawo nadania nazwy jednej gwieździe oraz krążącej wokół niej planecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 kombatantów na "Wakacjach dla Bohatera"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:08
Kiedyś ci ludzie walczyli za nas, a teraz my walczymy za nich. Właśnie takim hasłem kierują się organizatorzy niezwykłej akcji - "Wakacje dla Bohatera". Dzięki nim oraz darczyńcom 70 kombatantów z całego kraju uczestnicy w 9-dniowym wypoczynku nad polskim morzem.
rozwiń zwiń