Wybory najpiękniejszej Polki w przedwojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 13:36
19 września 1888 roku w belgijskim mieście Spa odbył się pierwszy na świecie konkurs piękności. W konkursie brała udział 26-letnia poznanianka Radzińska lub Rasińska, bo zagraniczne gazety przekręcały nazwiska. Drugą Polkę, która jechała na ten konkurs, rodzice w ostatniej chwili wyciągnęli z pociągu.
Audio
  • Historia wyborów Miss Polski w przedwojennej Polsce (Cztery pory roku/Jedynka
Władysława Kostakówna z mężem (1929)
Władysława Kostakówna z mężem (1929)Foto: NAC

W Polsce pierwszy konkurs piękności odbył się w 1929 roku, a za najpiękniejszą Polkę uznano Władysławę Kostakównę. Przewodniczącym jury był Tadeusz Boy-Żeleński. Czy była ładna?

Kryteria urody były wtedy zupełnie inne. - Kwestia gustu, jak ja patrzę była wyróżniająca się, zjawiskowa - ocenia Marek Teler, autor książek historycznych. Miała piękną wojenną kartę, a za swą działalność została odznaczona Legią Honorową.

Gość Jedynki opowiada o kolejnych zwyciężczyniach i zasadach wybierania pań do konkursów. - Stroje kąpielowe były zabronione z różnych względów, choć w Ameryce było to dozwolone. Ale w Polsce i Europie uznano, że kobieta nie powinna paradować w stroju kąpielowym - mówi.

Polka wygrała Miss Wenus w 1936 roku. Była to Irena Mokry-Nowicka, znana w Cassino de Paris jako Evanova i błędnie przedstawiana jako Rosjanka. - Powinniśmy być dumni, że nasze polskie kształty wygrywały - wskazuje Marek Teler.

Czym różniły się wybory Miss od wyborów Miss Wenus? Dlaczego twierdzenia, że Miss Polonia ukradła koronę, są nieprawdziwe? Posłuchaj całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Marek Teler (autor książek i innych publikacji historycznych, napisał m.in pracę licencjacką na temat konkursów piękności)

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 10.43

ag


Czytaj także

Szpital kontra dom, czyli idealne miejsce na poród

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 13:00
Obecnie większość dzieci rodzi się w szpitalach, jednak coraz więcej zwolenniczek zyskują porody domowe. Czy są bezpieczne? - Poród przebiega najlepiej, jeśli kobieta ma zapewniony komfort psychiczny - mówi Magdalena Witkiewicz, położna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymyśl polską nazwę dla egzoplanety!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 19:10
Trwa ogłoszony przez Międzynarodową Unię Astronomiczną (IAU) wraz z Polskim Towarzystwem Astronomicznym (PTA) konkurs na nazwę planety pozasłonecznej i jej gwiazdy. To część globalnej inicjatywy podjętej w ramach obchodów stulecia IAU - każdy kraj otrzymuje prawo nadania nazwy jednej gwieździe oraz krążącej wokół niej planecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 kombatantów na "Wakacjach dla Bohatera"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:08
Kiedyś ci ludzie walczyli za nas, a teraz my walczymy za nich. Właśnie takim hasłem kierują się organizatorzy niezwykłej akcji - "Wakacje dla Bohatera". Dzięki nim oraz darczyńcom 70 kombatantów z całego kraju uczestnicy w 9-dniowym wypoczynku nad polskim morzem.
rozwiń zwiń