Niedaleko Warszawy szkolą psy policyjne. Jak wygląda ich tresura?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 14:39
Rocznie w tym miejscu szkoli się około 150 psów. Uczą się tam patrolować, tropić, jak również wyszukiwać materiały wybuchowe czy narkotyki. Nasz reporter odwiedził Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach.
Audio
  • Gdzie szkolą psy policyjne? (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zakład Kynologii Policyjnej
Zakład Kynologii PolicyjnejFoto: Zakład Kynologii Policyjnej

Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach powstał w latach 50. ubiegłego wieku. Obecnie wchodzi w struktury Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Jak okazuje się, historia kynologii policyjnej w Polsce, sięga okresu międzywojennego. Wówczas na terenie naszego kraju znajdowało się więcej tego typu ośrodków.

- Szkolimy psy na potrzeby polskiej policji, ale również innych formacji mundurowych. Jesteśmy jednym z większych ośrodków na terenie całej Europy. Rocznie szkolimy około 150 psów służbowych - mówi mł. insp. Marek Hańczuk, kierownik Zakładu Kynologii Policyjnej.

Psy służbowe szkolone są razem z ich przewodnikami, z którymi będą później pełnić służbę. Szkolenie zazwyczaj trwa od 4 do 7 miesięcy. Jeżeli w przyszłości dojdzie do zmiany przewodnika, pies musi przejść szkolenie od nowa.

Czy każdy pies nadaje się, żeby trafić do Zakładu Kynologii Policyjnej? - Sprawdzamy cechy charakterologiczne psa, czy ma odpowiednie predyspozycje do tej pracy. Nie każdy pies się nadaje - odpowiada podkom. Paweł Pińczuk prowadzący zajęcia w ZKP.

Psy jakiej rasy przechodzą szkolenie? Po ilu latach pies służbowy udaje się na emeryturę? Czy osoby cywilne mogą oddać swoje czworonogi na przeszkolenie?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Reporter: Maciej Walecki

Data emisji: 19.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Udostępnianie filmów policji. Bezpieczeństwo czy donosicielstwo?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 13:09
Coraz więcej kierowców udostępnia policjantom filmy, na których rejestrują naruszenia przepisów ruchu drogowego. - Te osoby nie traktują siebie jako donosicieli, tylko są świadome zagrożeń w ruchu drogowym i że pewne zachowania muszą być tępione - mówi podinsp. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 kombatantów na "Wakacjach dla Bohatera"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 17:08
Kiedyś ci ludzie walczyli za nas, a teraz my walczymy za nich. Właśnie takim hasłem kierują się organizatorzy niezwykłej akcji - "Wakacje dla Bohatera". Dzięki nim oraz darczyńcom 70 kombatantów z całego kraju uczestnicy w 9-dniowym wypoczynku nad polskim morzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętujemy Światowy Dzień Emotikonek. Kto je wymyślił?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 11:32
Uwaga! Dokładnie dziś obchodzimy Światowy Dzień Emotikonek. 37 lat temu wysłano przez internet pierwszą "buźkę". Kto wpadł na pomysł korzystania z emotikonek?
rozwiń zwiń