X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ravensbrück było piekłem

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 17:06
Dokładnie 80 lat temu do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück trafiły pierwsze Polki. Historycy nie mają wątpliwości, że dla Niemców był to prawdziwy poligon doświadczalny. Lekarze dokonywali tam zbrodniczych eksperymentów, więźniarki ginęły z wycieńczenia i były zmuszane do katorżniczej pracy.
Audio
  • Polki w obozie koncentracyjnym (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Więźniarki przy pracy w niemieckim obozie koncentracyjnym, usytuowanym w wiosce Ravensbrck, niedaleko miejscowości Frstenberg w Brandenburgii, w Niemczech
Więźniarki przy pracy w niemieckim obozie koncentracyjnym, usytuowanym w wiosce Ravensbrück, niedaleko miejscowości Fürstenberg w Brandenburgii, w NiemczechFoto: Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA 3.0

Pierwsze Polki trafiły do tego piekła 23 września 1939 roku. Przyjeżdżały tam również transporty z Francji, Holandii, Czechosłowacji, Bałkanów czy Związku Radzieckiego.

"Najliczniejszą grupą więźniarek były Polki"

- Mimo że obóz koncentracyjny Ravensbrück mieścił się na terenie Niemiec, to najliczniejszą grupą więźniarek były Polki. Utworzyły one coś niesamowitego w tym obozie. Nie tylko zawiązywały się przyjaźnie, ale było też coś takiego jak zorganizowane na szeroką skalę kompleksowe działanie mające na celu chociażby edukowanie młodszych więźniarek przez więźniarki starsze czy samopomoc harcerska - mówi pisarka Magdalena Knedler.

Książka o bohaterskich kobietach

Magdalena Knedler jest autorką książki "Moje przyjaciółki z Ravensbrück". Jest to inspirowana prawdziwymi świadectwami więźniarek powieść o tym, jak kobiety różnych narodowości, z różnych środowisk, o różnym poziomie wykształcenia wspierały się wzajemnie w miejscu, gdzie cierpienie i śmierć były codziennością.

stenka danuta_3207 1200.jpg
Magdalena Knedler "Moje przyjaciółki z Ravensbrück"

Jak powstawała książka? - Jeździłam i spotykałam się z różnymi ludźmi. Czy to takimi, co zajmują się tym tematem zawodowo czy też tymi, którzy jeszcze mogą pamiętać te wydarzenia lub są potomkami osób, które pamiętały te wydarzenia i mogły coś powiedzieć na ten temat. Były to dla mnie bardzo trudne chwile, ale jednocześnie bardzo ważne. To wszystko poprzedzało proces pisania i trwało dłużej niż samo siedzenie przy komputerze - tłumaczy pisarka.

Dlaczego Magdalena Knedler zdecydowała się napisać powieść "Moje przyjaciółki z Ravensbrück"? Gdzie zrodził się pomysł? Jakie wiersze znajdują się w książce?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Magdalena Knedler (pisarka)

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 11.15

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Armia Czerwona weszła zupełnie niespodziewanie. Trochę znikąd...

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 17:26
- Oficjalnie nikt nikomu nie wypowiedział wojny. Ani my Związkowi Radzieckiemu, ani Związek Radziecki nam. Nasz ambasador o 3.00 w nocy jest informowany, że państwo polskie nie istnieje - mówi Maria Paszyńska, autorka powieści historycznych o wydarzeniach z 17 września 1939 roku. Jak wyglądała dezinformacja sowieckiego agresora w związku z napaścią na Polskę?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata Jedynki. H. Bojarski o 17 września 1939 r.: to był tragiczny dzień dla historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 19:13
Goście radiowej Jedynki mówili o napaści Sowietów na Polskę 17 września 1939 roku. -  Dla Polaków, którzy mieszkali na kresach wschodnich, ta sytuacja była bardziej tragiczna niż najazd niemiecki z 1 września - powiedział dr Hubert Bojarski. 
rozwiń zwiń