Reporter na tropie sera korycińskiego. Jadł go nawet Obama

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 17:24
Gmina Korycin położona na Podlasiu, znana jest w całym kraju z produkcji serów korycińskich. - Na tym terenie sery produkuje się bez mała od 300 lat - mówi Marcin Bielec, jeden z producentów. Czy to prawda, że okoliczni mieszkańcy nauczyli się wyrabiania serów od… Szwajcarów?
Audio
  • Jak robi się ser koryciński? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
Ser koryciński
Ser korycińskiFoto: SER Koryciński Swojski Agnieszka i Marcin Bielec / Facebook

Reporter Maciej Walecki z programu "Cztery Pory Roku" kontynuuje podróż po Polsce. Tym razem ciekawość zaprowadziła go na Podlasie, gdzie odwiedził producentów sera korycińskiego.

- W naszej rodzinie od zawsze robiło się sery. Rodzice nie sprzedawali mleka do mleczarni, tylko mama robiła sery i zawoziła je na rynek do Białegostoku. Tak samo robiły sąsiadki - opowiada o tradycji panującej w gm. Korycin Agnieszka Bielec.

Kto zdradził recepturę?

Miejscowa legenda głosi, że mieszkańcy gm. Korycin nauczyli się produkcji serów od Szwajcarów.

- Historia sera korycińskiego swojskiego sięga już XVII wieku, a dokładnie potopu szwedzkiego i wojny szwedzko-polskiej. W tamtym czasie zaciężne wojska szwajcarskie najmowały się do walki po różnych stronach konfliktu. Walczący w tym regionie osiedlili się tutaj i przekazali lokalnej ludności recepturę produkcji sera - opowiada Maciej Zarzecki, okoliczny producent.

Obama poprosił o ser z czarnuszką

Sery są różne: prawdziwy do wszystkiego, na kanapkę, do miodu czy na sałatkę, ale też takie z pomidorem, bazylią, czosnkiem albo nawet z żurawiną… Prawdziwym przebojem cieszy się jednak ser z czarnuszką. Właśnie takim zajadali się książę Karol czy prezydent USA Barack Obama, kiedy odwiedzali Polskę.

Jak kiedyś wyglądała produkcja sera, a jak dziś? Z jakimi przyprawami produkuje się ser? Czy ser koryciński można zrobić w domu? Jak smakuje ser ze śledziami?

Zapraszamy do wysłuchania załączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Karolina Rożej

Reporter: Maciej Walecki

Goście: Marcin i Agnieszka Bielec (producenci sera), Maciej Zarzecki (producent sera), Honorata Piekut (mieszkanka gm. Korycin)

Data emisji: 24.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowalijki wcale nie są takie zdrowe, jakby się wydawało?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 12:09
Wreszcie są na bazarach, targowiskach i w sklepach. Wiosennie, świeże, zielone, chrupiące. Rzodkiewki, szparagi, botwinka, ogórki, sałaty, szczypiorek...
rozwiń zwiń