Poznań opowie o swojej historii

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 14:07
Na czym polega fenomen miejsc wspólnych na Starym Mieście w Poznaniu? Jak wiele legend kojarzonych jest ze stolicą Wielkopolski? Odpowiedzi m.in. na te pytania można będzie poznać na XIV Weekendzie z Historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Nasza reporterka sprawdziła, jak przebiegają przygotowania do zbliżającej się imprezy.
Audio
Już niedługo rozpocznie się XIV Weekend z Historią
Już niedługo rozpocznie się XIV Weekend z HistoriąFoto: CTK TRAKT/ J. Tritt

- Wychodzimy tym razem z Ostrowa Tumskiego, czyli tej najstarszej części Poznania, ale pozostajemy w dawnym mieście średniowiecznym. Opowiemy jak żyło się w tym mieście, nie w domach, tylko w przestrzeniach publicznych: na placach, skwerach, czy później w parkach, na ulicach… Opowiemy jak kształtowało się codzienne życie mieszkańców i jakie ważne wydarzenia miały tam miejsce. Jest to opowieść o historii miasta, ale odniesiemy ją do współczesności - mówi Marcin Słomiński z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

XIV Weekend z Historią już w ten... weekend

W ramach XIV Weekendu z Historią mieszkańcy Wielkopolski i turyści mogą spodziewać się wielu atrakcji. Zaplanowano je na sobotę i niedzielę. Można będzie wziąć udział w grze miejskiej z Poznańskim Szlakiem Legend dla Dzieci, posłuchać koncertu: Siły Specjalne - Nordoff Robbins Polska czy poznać wiele ciekawostek podczas licznych spacerów tematycznych oraz prelekcji. Będą także pokazy filmowe, jak i zabawy.

Poznańskie legendy

- Poznański Szlak Legend dla Dzieci to projekt, który realizowaliśmy w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Skierowany jest do rodzin z dziećmi w wieku 6-10 lat, chociaż i trochę młodsze i trochę starsze także bawią się świetnie - opowiada Anna Gruszka z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt.

Wspomniana gra miejska rozpoczyna się w Parku Stare Koryto Warty. Jej przejście zajmuje około 40 minut. Dzieci, które przyjdą w ten weekend na Stary Rynek z rozwiązaną grą, otrzymają książkę z poznańskimi legendami.

Poznań kiedyś, Poznań dziś

Jak żyło się w Poznaniu w czasach średniowiecza? - W porównaniu z dzisiejszym standardem, żyło się ciężko. Ówczesne miasta w Europie miały bardzo poważne problemy ze spełnieniem podstawowych potrzeb mieszkańców - mówi Maksym Kempiński, przewodnik i pracownik Bramy Poznania. - Problem był z odprowadzaniem nieczystości. Najczęściej odprowadzano je w uliczki staromiejskie. Bruk był wyposażony w rynsztoki, gdzie spływały ścieki. W XVI-XVII wieku w Poznaniu próbowano nad tym zapanować i budowano pierwsze kanały, np. przez ul. Woźną płynął główny ściek miasta - dodaje.

Jaką legendę usłyszała nasza reporterka? Czym kiedyś zajmował się trębacz w ratuszu? Co pokażą archeolodzy na pikniku?

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

"Lato z Radiem" zaciąga się do wojska. Jak zostać żołnierzem?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2019 16:37
W cyklu "Gdzie jest reporter?" Maciej Walecki odwiedził Poznań, gdzie w ramach kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej" można wziąć udział w ćwiczeniach na terenie jednostki wojskowej. Czego można nauczyć się na wirtualnym polu bitwy i czy faktycznie można poczuć się jak na wojnie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

XII odsłona Festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 11:45
- Festiwal Otwarte Ogrody jest już organizowany po raz dwunasty i polega na tym, że ludzie otwierają swoje prywatne ogrody, a czasami są to też instytucje i zapraszają do nich każdego, kto chciałby zobaczyć coś interesującego, zobaczyć, posłuchać, porozmawiać z innymi ludźmi - mówi Izabela Górnicka - Zdziech, mieszkanka Konstancina. 
rozwiń zwiń