Hulajnogi, przekleństwo ulic dużych miast

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 14:18
Piesi w miastach coraz częściej narzekają, że pędzące po chodnikach elektryczne hulajnogi stwarzają dla nich zagrożenie. Zbierają też swoje żniwo na ostrych dyżurach: połamane szczęki, ręce. W miastach są pozostawiane gdzie popadnie. A nadal nie ma przepisów regulujących jazdę na hulajnogach
Audio
  • Hulajnogi, przekleństwo polskich miast (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa FerrizFrames

Obecnie hulajnoga jest traktowana, jak pieszy, który nawet może być pod wpływem.

hulajnoga free1200.jpg Elektryczne hulajnogi coraz większym problemem

Spóźniliśmy się z przygotowaniem regulacji prawnych
Ilona Butler z Instytutu Transportu Samochodowego zwraca uwagę, że przespaliśmy moment na stworzenie odpowiednich przepisów. - To nie jest tak, że Polska została nagle zaskoczona. Ten środek transportu pojawił się wcześniej w innych krajach, więc mieliśmy czas, żeby się przygotować - mówi ekspert. Podkreśla, że dopiero w lipcu (2019 r.) ministerstwo przygotowało projekt przepisów, które mają regulować zasady poruszania się tego środka transportu. Zwraca uwagę, że projekt nie był procedowany, a ze względu na wybory zaczniemy zmagać się z problemem najwcześniej w przyszłym roku.

Niekonsekwencja w projekcie przepisów
Ilona Butler podkreśla, że ciężko jest wskazać, po której drodze powinny jeździć hulajnogi - po jezdni, chodniku, czy ścieżce rowerowej. - Dochodzimy do braku fizycznej przestrzeni, żeby pomieścić wszystkie środki transportu - mówi. Jej zdaniem, nawet z chodników nie ma możliwości wykrojenia ścieżki dla hulajnóg.  

Ekspert wskazuje na niekonsekwencje projektowanych przepisów. Na hulajnogach będzie mogła jeździć młodzież w wieku 10-18 lat, ale z kartą rowerową. Po ukończeniu 18 lat życia nie potrzebne są żadne dokumenty. Za granicą jazda na hulajnodze jest dozwolona dopiero od 14 lat. Nie przewidziano też obowiązku zakładania kasków, choć urazy głowy to jedne z częstszych obrażeń, jakich doznają jadący na hulajnogach. Pojazdy też w projekcie zaliczono do rowerów, ale nie sprecyzowano, jakie powinny mieć oświetlenie.

Posłuchaj całej rozmowy, z której można dowiedzieć się, jaka może być przyszłość transportu miejskiego.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Ilona Butler (Instytut Transportu Samochodowego)

Data emisji: 25.09.2019

Godzina emisji: 9.00-10.00

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczeństwo na drodze. "Nasze rozproszenie jest na poziomie kosmicznym"

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 13:08
Według raportu z kolejnej edycji Europejskiego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy, kierowcy, mimo świadomości ryzyka, używają urządzeń mobilnych oraz nadmiernie używają klaksonu podczas jazdy samochodem. Jak na tym tle wypadają Polacy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotoradary w Polsce. "Prędkość ma ogromny wpływ na konsekwencje wypadku"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 15:12
Anna Zielińska, ekspert ds. bezpieczeństwa z Instytutu Transportu Samochodowego, w "Czterech porach roku" obaliła mity związane z fotoradarami umieszczanymi na drogach. Czy faktycznie dyscyplinują one niesfornych kierowców?
rozwiń zwiń