Postaw na prawidłowy rozwój dziecka. Czytaj nawet w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 19:07
- Czytanie książek jest jedną z nielicznych rzeczy, które można robić wspólnie i która zawsze czymś zaowocuje - mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania. Dlaczego do czytania dziecku należy przygotowywać się już podczas… ciąży?
Audio
  • Dlaczego warto czytać dzieciom? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Photographee.eu/Shutterstock.com

Eksperci twierdzą, że czytanie książek nie łączy się z żadnymi negatywnymi działaniami. Co więcej, według nich wpływa na rozwój wyobraźni dziecka, jego inteligencji emocjonalnej oraz więzi, która buduje się pomiędzy rodzicami.

Trzeba przyzwyczaić się do czytania

- Zachęcamy do bardzo aktywnego pokazywania dziecku znaków na książeczkach już od szóstego miesiąca życia. Z kolei czas do tego szóstego miesiąca i w trakcie ciąży, jest przygotowaniem do tego, aby później czytać dziecku - tłumaczy Maria Deskur.

Gość Jedynki twierdzi, że w ten sposób także rodzice przyzwyczajają się do czytania.

- Badania wskazują, że dziecko, które urodziło się, nie rozumie wypowiadanych do niego słów. Jednak jego mózg w ten sposób rozwija się szybciej - słyszymy.

Telefon czy książka?

Dr Ałgena Grabowska przyznaje, że pierwsze lata wychowania dziecka są bardzo ważne. Jeżeli już od najmłodszych lat będzie bawiło się telefonem, przyzwyczai się, że to urządzenie jest atrakcyjniejsze od książki. - Często jest tak, że rodzice nie proponują dziecku alternatywy (w stosunku np. do telefonu czy telewizora - red.), ponieważ są zmęczeni - dodaje.

Co można zyskać czytając?

Gość Jedynki zachęca do czytania książek swoim pociechom. - Musimy pamiętać, że to, co zrobimy teraz, zaprocentuje w przyszłości w postaci mniejszych zaburzeń koncentracji czy mniejszych problemów z uczeniem się, agresją i depresją. Dziecko będzie miało także mniej zaburzeń różnych zachowań, a więcej zachowań społecznych - mówi dr Ałgena Grabowska.

Czy ważne jest to, co czytamy dzieciom? Dlaczego dziecko może pomylić książkę z tabletem? Jak bardzo czytanie dziecku wpływa na relacje w rodzinie?

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Goście: Maria Deskur (prezes Fundacji Powszechnego Czytania), dr Ałgena Grabowska (lekarz neurolog, epileptolog, pisarka)

Data emisji: 1.10.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Zajęcia dla dzieci. Jakie dla młodszych, a jakie dla starszych?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2019 14:03
- Zajęcia dodatkowe są atrakcyjne dla dziecka, ponieważ angażują te sfery, które są dla niego ogromną nagrodą. Często też na zajęciach dzieci spotykają przyjaciół. Łatwiej jest ich spotkać w grupie, która realizuje te same zainteresowania - mówi Agnieszka Robak, psycholog dziecięcy. Kto powinien wybierać rodzaj zajęć? Dziecko czy rodzic?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w każdej szkole musi być Rada Rodziców?

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 13:00
Rodzice wraz z uczniami i nauczycielami tworzą środowisko szkolne, działające na rzecz stałego budowania i doskonalenia warunków kształcenia i wychowania. Dla każdego z wymienionych wyżej podmiotów ustawodawca przewidział możliwości zrzeszania się i wypowiadania w sprawach szkoły. Jednym z tych podmiotów jest Rada Rodziców, której status wpisuje w strukturę organów szkoły. 
rozwiń zwiń