X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Program 500 plus dla osób niesamodzielnych, ZUS rozpatruje wnioski

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 10:00
1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął rozpatrywanie wniosków o 500+ plus dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W "Czterech porach roku" Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS odpowiada nie pytania i wątpliwości słuchaczy.
Audio
  • Pytania i odpowiedzi w związku z przyjmowanie przez ZUS wniosków o zasiłek dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Zwraca uwagę, że do pozytywnego rozpatrzenia wniosku muszą być spełnione trzy warunki - wnioskodawca musi być osobą pełnoletnia, musi być niezdolna do samodzielnej egzystencji (co nie jest równoznaczne z niepełnosprawnością) i uzyskują dochód do 1,6 tys, złotych (brutto). Do dochodu zalicza się wszystkie zasiłki otrzymywane od instytucji państwowych. - Jeżeli mamy dochód do 1,1 tys. to otrzymujemy pełne 500 złotych świadczenia dla niesamodzielnych - wyjaśnia rzecznik. Jeżeli u kogoś limit 1.1 tys. zostanie przekroczony, to za każdą złotówkę przekroczenia ZUS będzie pomniejszał wypłatę.

Trzeba złożyć orzeczenie o niepełnosprawności i oddzielny dokument, jakim jest orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Czy do dochodu zaliczają się zasiłki jednorazowe? Czy trzeba złożyć wniosek o wypłatę świadczenia, czy ZUS automatycznie je wypłaci? Gdzie można znaleźć wniosek i w jaki sposób go złożyć? W jakiej sytuacji trzeba złożyć całą dokumentację medyczną do ZUS? Co zrobić w sytuacji, kiedy przychodnia za wystawienie zaświadczenia OL-9 o stanie zdrowia domaga się zapłaty?

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik ZUS)

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 9.34

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Jedynki. Teresa Wargocka: 500+ dla niepełnosprawnych to spełnienie naszych obietnic

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 19:57
- To dopiero minimum, a zarazem spełnienie obietnic, które złożyliśmy. Bardzo cieszymy się, że Sejm przyjął tę ustawę - powiedziała w radiowej Jedynce Teresa Wargocka (PiS) i zapowiedziała, że to dopiero początek wsparcia dla tej grupy społecznej. W Debacie Jedynki udział wzięli również prof. Marek Rymsza (doradca Prezydenta RP), Joanna Augustynowska (PO) i Jarosław Sachajko (Kukiz '15).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie obowiązki nakłada ustawa o dostępności na instytucje publiczne

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 08:49
Uchwalona w piątek ustawa o dostępności jest pierwszym kompleksowym i systemowym rozwiązaniem wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów, ale także kobiet w ciąży czy matek z wózkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marlena Maląg: wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 10:12
- Wychodzimy naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami - prowadzimy wiele konsultacji i wiele rozmów. My już dzisiaj, jako instytucja, zapewniamy możliwość pozyskania środków na łamanie barier - powiedziała na antenie Jedynki prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Marlena Maląg.
rozwiń zwiń