Na tropie śladów Powstania Warszawskiego. Krew, skrytki konspiracyjne…

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2019 19:00
Minęło 75 lat od Powstania Warszawskiego, a my nadal odnajdujemy ślady, które pozostawiali po sobie polscy bohaterowie tamtych tragicznych wydarzeń. Do dziś w warszawskich kamienicach można natrafić na krew powstańców czy skrytki, w których ukryto ważne dokumenty lub broń.
Audio
  • Ślady dawnej Warszawy (Jedynka/ Cztery Pory roku)
Krew rozlana na podłogi warszawskich kamienic w czasie Powstania Warszawskiego.
Krew rozlana na podłogi warszawskich kamienic w czasie Powstania Warszawskiego.Foto: Marta Smolańska / Duchy Warszawy

Marta Smolańska od lat tropi miejsca związane z Powstaniem Warszawskim. Co więcej, robi to skutecznie, ponieważ często odnajduje rzeczy, które wydawało się, że dawno zaginęły. Od kilku miesięcy zajmuje się projektem poszukiwania śladów krwi z Powstania Warszawskiego i śladów powojennych.

- Jesteśmy w hallu głównym Związku Nauczycielstwa Polskiego na Powiślu. Na pięknej, kremowej podłodze są plamy ludzkiej krwi. Trochę różnią się od siebie, ale krew jest po prostu wszędzie. Na schodach widać odciski bardzo małych stópek z obcasikami, prawdopodobnie sanitariuszki. Później widzimy dwa wielkie obszary, na których krew wylała się, prawdopodobnie ktoś tę dziewczynę zastrzelił… Na szczycie schodów znajduje się apogeum, tego co można zobaczyć. Cała sylwetka człowieka, który wykrwawił się na półpiętrze - mówi Marta Smolańska.

Pasjonatka historii przyznaje, że emocje są naprawdę wielkie, kiedy wie się o tych wydarzeniach i ich ślady widzi się na zdjęciach. - A co dopiero widząc ślady na żywo? To jest chyba najbardziej przerażające świadectwo męczeństwa w Warszawie, które zobaczyłam - dodaje.

Pomysłowe skrytki

Wydarzenia sprzed 75 lat pamiętają również skrytki konspiracyjne, które do dzisiaj są odnajdywane w warszawskich kamienicach.

- To był bardzo ważny obszar działalności konspiracyjnej, od którego zależały najczęściej życie i śmierć tych żołnierzy. Skrytkarze zatrudnieni w strukturach konspiracyjnych przygotowywali skrytki w sposób bardzo profesjonalny. Trudno się dziwić, ponieważ w momencie wpadnięcia lokalu konspiracyjnego, trzeba było ukrywać dokumenty i broń w taki sposób, żeby nie można było ich znaleźć - opowiada Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.

Zdarzało się, że po opróżnieniu lokalu przez Niemców, oddziały Armii Krajowej otrzymywały zadanie odszukania takich skrytek i bez dokładnego opisu, nie były w stanie ich odnaleźć.

Film: Muzeum Powstania Warszawskiego / Youtube

Nie tylko powstańcy

Okazuje się, że podobne techniki dotyczące skrytek stosowali także przedstawiciele opozycji z lat 80. Tadeusz Stański, jedna z legend tamtego okresu, przyznaje, że ówczesna opozycja kontynuowała walki o niepodległość. Zaznacza jednak, że nie mieli takiego dylematu jak powstańcy, czy iść do lasu, żeby przetrwać i walczyć, tylko zagrożeniem dla nich było więzienie.

Jak Marta Smolańska odnajduje kolejne miejsca usłane krwią? W jaki sposób udaje się odnaleźć skrytki konspiracyjne? Co groziło rodzinom opozycjonistów?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Reporter: Małgorzata Głogowska

Gość: Marta Smolańska (Duchy Warszawy), Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych), Tadeusz Stański (opozycjonista z lat 80.)

Data emisji: 2.10.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Armia Czerwona weszła zupełnie niespodziewanie. Trochę znikąd...

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 17:26
- Oficjalnie nikt nikomu nie wypowiedział wojny. Ani my Związkowi Radzieckiemu, ani Związek Radziecki nam. Nasz ambasador o 3.00 w nocy jest informowany, że państwo polskie nie istnieje - mówi Maria Paszyńska, autorka powieści historycznych o wydarzeniach z 17 września 1939 roku. Jak wyglądała dezinformacja sowieckiego agresora w związku z napaścią na Polskę?
rozwiń zwiń