Czy radar wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 09:04
W Chotomowie przed przedszkolem stanął prywatny radar. Rodzice chcieli w ten sposób pokazać urzędnikom i policji, jak niebezpieczna jest ulica, przez którą przechodzą ich dzieci. Wystarczyły cztery dni, by jak twierdzą, ponad 20 tysięcy osób przekroczyło dozwoloną prędkość. 
Audio
  • Czy radar wystarczy aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom? (Cztery pory roku/Jedynka)
Przejście dla pieszych przy przedszkolu w Chotomowie
Przejście dla pieszych przy przedszkolu w ChotomowieFoto: Daniel Szablewski

Chotomów to wieś położona w województwie mazowieckim w gminie Jabłonna. Tamtejsze lasy cieszą się powodzeniem wśród grzybiarzy. O tej miejscowości zrobiło się głośno za sprawą prywatnego radaru, który stanął przed przedszkolem. Ulica w tym miejscu jest ruchliwa, a mimo pojawienia się nowego ograniczenia do 40 km/h w terenie zabudowanym, kierowcy dalej nie przestrzegają przepisów. 

Mieszkaniec Chotomowa założył radar

- Przed wakacjami dostaliśmy od jednego z członków konwentu radar na wypróbowanie. Zrobiliśmy parę testów i wyniki są przerażające. Zrobiliśmy cztery pomiary i za każdym razem wychodziło, że 90 proc. kierowców łamie ograniczenia prędkości - mówi Marcin Mizgalski z Konwentu Aktywistów Gminnych. 

Starostwo dba o bezpieczeństwo

Paweł Trawkowski, sekretarz Powiatu Legionowskiego mówi, że starostwo dokłada wszelkich starań, aby zwiększyć bezpieczeństwo na terenie Chotomowa. - Zostały wyznaczone pasy, które są dwukolorowe dla lepszej widoczności. Jednocześnie została zmieniona organizacja ruchu i zostało wprowadzone ograniczenie do 40 km/h - zaznacza. 

Problem nadmiernej prędkości dotyczy całej Polski

Z kolei Radosław Kobryś z biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji stwierdza, że inicjatywa postawienia radaru jest słuszna i ciekawa. - Ona ma szeroki wydźwięk, co bardzo nas cieszy. Bo on pokazuje problem, który istnieje nie tylko przy przedszkolu, ale w całej Polsce - dodaje. 

- My jako policja robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zminimalizować zapędy Polaków w zakresie przekraczania prędkości. W tym roku zostały zatrzymane 37 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. To jest wzrost o prawie 64 proc. do tego, co było wcześniej - informuje policjant. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Rozmawiał: Roman Czejarek 

Goście: Marcin Mizgalski (Konwent Aktywistów Gminnych), Paweł Trawkowski (sekretarz powiatu legionowskiego), Radosław Kobryś (Komenda Główna Policji), Jarosław Chodorski (wójt gminy Jabłonna), Marcin Serafin (prawnik) 

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 9-12 

ans/DS

Czytaj także

Bezpieczna droga do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 12:51
Wielu uczniów dojeżdża do szkoły autobusem. Niestety okazuje się, że nie wszystkie pojazdy spełniają podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Co należy zrobić, żeby to zmienić?
rozwiń zwiń