X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy radar wystarczy, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 09:04
W Chotomowie przed przedszkolem stanął prywatny radar. Rodzice chcieli w ten sposób pokazać urzędnikom i policji, jak niebezpieczna jest ulica, przez którą przechodzą ich dzieci. Wystarczyły cztery dni, by jak twierdzą, ponad 20 tysięcy osób przekroczyło dozwoloną prędkość. 
Audio
  • Czy radar wystarczy aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom? (Cztery pory roku/Jedynka)
Przejście dla pieszych przy przedszkolu w Chotomowie
Przejście dla pieszych przy przedszkolu w ChotomowieFoto: Daniel Szablewski

Chotomów to wieś położona w województwie mazowieckim w gminie Jabłonna. Tamtejsze lasy cieszą się powodzeniem wśród grzybiarzy. O tej miejscowości zrobiło się głośno za sprawą prywatnego radaru, który stanął przed przedszkolem. Ulica w tym miejscu jest ruchliwa, a mimo pojawienia się nowego ograniczenia do 40 km/h w terenie zabudowanym, kierowcy dalej nie przestrzegają przepisów. 

Mieszkaniec Chotomowa założył radar

- Przed wakacjami dostaliśmy od jednego z członków konwentu radar na wypróbowanie. Zrobiliśmy parę testów i wyniki są przerażające. Zrobiliśmy cztery pomiary i za każdym razem wychodziło, że 90 proc. kierowców łamie ograniczenia prędkości - mówi Marcin Mizgalski z Konwentu Aktywistów Gminnych. 

Starostwo dba o bezpieczeństwo

Paweł Trawkowski, sekretarz Powiatu Legionowskiego mówi, że starostwo dokłada wszelkich starań, aby zwiększyć bezpieczeństwo na terenie Chotomowa. - Zostały wyznaczone pasy, które są dwukolorowe dla lepszej widoczności. Jednocześnie została zmieniona organizacja ruchu i zostało wprowadzone ograniczenie do 40 km/h - zaznacza. 

Problem nadmiernej prędkości dotyczy całej Polski

Z kolei Radosław Kobryś z biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji stwierdza, że inicjatywa postawienia radaru jest słuszna i ciekawa. - Ona ma szeroki wydźwięk, co bardzo nas cieszy. Bo on pokazuje problem, który istnieje nie tylko przy przedszkolu, ale w całej Polsce - dodaje. 

- My jako policja robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby zminimalizować zapędy Polaków w zakresie przekraczania prędkości. W tym roku zostały zatrzymane 37 tys. praw jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym. To jest wzrost o prawie 64 proc. do tego, co było wcześniej - informuje policjant. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Rozmawiał: Roman Czejarek 

Goście: Marcin Mizgalski (Konwent Aktywistów Gminnych), Paweł Trawkowski (sekretarz powiatu legionowskiego), Radosław Kobryś (Komenda Główna Policji), Jarosław Chodorski (wójt gminy Jabłonna), Marcin Serafin (prawnik) 

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 9-12 

ans/DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezpieczna droga do szkoły

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 12:51
Wielu uczniów dojeżdża do szkoły autobusem. Niestety okazuje się, że nie wszystkie pojazdy spełniają podstawowe wymogi bezpieczeństwa. Co należy zrobić, żeby to zmienić?
rozwiń zwiń