Polacy nie ubezpieczają się od żywiołów. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 17:13
Około 80 proc. mieszkańców terenów narażonych na skutki żywiołów, uważa, że ich domy i mieszkania są bezpieczne. Co trzeci przekonany jest, że tego typu ubezpieczenie, jest zbędne, a 60 proc. nie ma w ogóle oszczędności w przypadku wystąpienia takich szkód. Dlaczego Polacy nie ubezpieczają swoich domów w zakresie kataklizmów?
Audio
  • Dlaczego nie ubezpieczamy się? (Jedynka/ Cztery Pory Roku)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Freedom

W Polsce najpopularniejsze są ubezpieczenia komunikacyjne. Nikogo nie dziwi, że obowiązkowe OC jest najpowszechniejszym ubezpieczeniem, ponieważ miliony Polaków posiada samochody. Z kolei ubezpieczenia na okoliczności skutków wywołanych przez ekstremalne warunki atmosferyczne, nie cieszą się już takim zainteresowaniem.

Obowiązkowe tylko dla rolników

- Jest pewna grupa Polaków, którzy mają obowiązek ubezpieczyć swoje budynki. Są nią rolnicy. Trzeba jednak zaznaczyć, że obowiązek dotyczy budynków, a ich zawartości już nie - mówi Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Finansowego. - Wszyscy pozostali obywatele mieszkający w miastach, poza wsiami, a także spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty nie mają takiego obowiązku. Mogą ubezpieczyć się, ale nie muszą - dodaje.

Polacy liczą na pomoc innych

Zdaniem gościa Jedynki, Polacy nie ubezpieczają swoich domów w zakresie szkód spowodowanych kataklizmami, ponieważ mają przeświadczenie, że jeśli nawet dojdzie do nieszczęścia, pomogą im władze publiczne. A to błąd, ponieważ ubezpieczenie w skali roku to wydatek jedynie kilkuset złotych, jeżeli dysponujemy mieniem o wartości 1 mln zł.

- Są społeczeństwa bardziej zdyscyplinowane, jeśli chodzi o dbałość o swój majątek (…). To jest bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich - słyszymy.

Dlaczego w przypadku ubezpieczenia warto mieć poczucie Kubusia Fatalisty? Jak zachować się w przypadku wystąpienia kataklizmu? Kiedy najczęściej ubezpieczamy się?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: Krystyna Krawczyk (Biuro Rzecznika Finansowego)

Data emisji: 7.10.2019

Godzina emisji: 11.18

DS


Czytaj także

Leśne niebezpieczeństwo, czyli kto spotyka w lesie dzika...

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 14:47
Myśl o spotkaniu dzika, łosia, czy lisa budzi wiele strachu w miłośnikach leśnych wycieczek. W "Sygnałach dnia" usłyszeliśmy, jak postępować w obliczu zagrożenia, jeśli nagle na naszej drodze pojawi się leśne zwierzę. Czy "branie nóg za pas" jest zawsze słuszne?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy dziecko powinno unikać kontaktu z nieznajomymi?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 15:30
Każdy rodzic powtarza wielokrotnie swojemu dziecku, żeby uważało w kontakcie z obcymi ludźmi. Dzieci często kierują się ufnością wobec nieznanych dorosłych i tym samym narażają się na niebezpieczeństo. Czy dziecko powinno unikać kontaktu z nieznajomym?
rozwiń zwiń